Keserves jövőtől tart az egy helyben topogó Bush

Vágólapra másolva!
Esélyt kért arra, hogy sikerre vigye az iraki ügyet és egységet ahhoz, hogy képes legyen ezt megtenni - George Bush amerikai elnök hatodik alkalommal mondott évértékelő beszédet, miközben népszerűsége minden eddiginél alacsonyabbra süllyedt. Szóba hozta az energiapolitikát, a környezetvédelmet a hazai gazdaság ügyét és a bevándorlás problémáját, ám megfigyelők szerint sok újat nem mondott.
Vágólapra másolva!

Hatodik alkalommal elmondott évértékelő beszédében esélyt kért arra, hogy bizonyíthasson Irakban új stratégiájával George Bush. Az amerikai elnök szerint egy iraki kudarc "keserves" következményekkel járna. Az amerikai kongresszus és szenátus tagjai előtt felszólaló Bush arra kérte politikai ellenfeleit, hogy csatlakozzanak hozzá Amerika legnagyobb gondjainak megoldásában.

"Katonai parancsnokaink és én körültekintően mérlegeltük a lehetőségeket. Minden lehetséges megközelítést megvitattunk. Végül ezt a cselekvési irányt választottam, mert ez biztosítja a legnagyobb esélyt a sikerre" - mondta az új iraki stratégiával kapcsolatban. Bush szerint az iraki harc egy "generációs küzdelem, amely tartani fog még sokkal azután is, hogy önök is és én is átadtuk másoknak szolgálatunkat". "Ezen a napon, ebben az órában, azonban még hatalmunkban áll, hogy meghatározzuk ennek a harcnak a végeredményét. Gyerünk hát, fogjuk magunkat, és vigyük diadalra az ügyet!" - próbált lelkesíteni.

Bush a terrorellenes háború ügyében egy külön tanácsadó testület létrehozását javasolta a két párt kongresszusi vezetőinek részvételével, egyúttal kérte, hogy a következő öt évben 92 ezer fővel növeljék a hadsereg és a tengerészgyalogság létszámát.

Béke és demokrácia

Ez volt az első beszéde, amelyet demokrata többségű kongresszus előtt tartott az elnök, akinek időzözben minden eddiginél mélyebbre süllyedt népszerűségi mutatója. Csak minden harmadik amerikai szavazó ért egyet azzal, ahogyan Bush vezeti az országot. Ezzel az előző fél évszázad szinte összes amerikai elnökénél népszerűtlenebb, egy kivételével: Richard Nixonnak volt hasonlóan alacsony az elismertsége - közvetlenül lemondása előtt. Bush egy év múlva tartja utolsó ilyen programbeszédét (State of the Union - az Unió helyzete), 2008 novemberében ugyanis új elnököt választanak az Egyesült Államokban.

A fő külpolitikai célok között említette még a béke megteremtését a Szentföldön, azt, hogy egy békében és biztonságban élő demokratikus palesztin állam jöjjön létre Izrael mellett. Megemlítette azt is, hogy atommentes Koreai-félszigetet és szabadabb Kubát, Fehéroroszországot, Burmát szeretne.

Bush Irakon kívül hangsúlyt fektetett beszédében a környezetvédelemre. A következő évtizedre 1,6 milliárd dollárt kért a kongresszustól alternatív energiahordozók utáni kutatásra, valamint további 2 milliárd dollárt, hogy etanolüzemek létesítését segítsék. Az üvegházhatást okozó káros gázkibocsátásra azonban nem tért ki.

Környezetvédelem az energiafüggőség ellen

Környezetvédelmi felvetései inkább az energiapolitikához kapcsolhatók, ugyanis az USA energiafüggőségének csökkentését szorgalmazta. Mint közölte, 2027-re meg szeretné duplázni az Egyesült Államok stratégiai olajtartalékait. Az USA jelenleg 727 milliárd hordó nyersolajat raktároz stratégiai készletként. Azt javasolta, hogy 2017-re 20 százalékkal csökkentsék a benzinfogyasztást.

Forrás: EPA

Bush szóba hozta az egészségügy helyzetét, hogy 47 millió amerikainak okoz nehézséget megfizetni a szolgáltatásokat, és adócsökkentést javasolt a legszegényebbeknek, hogy elérhetőbbé tegye a biztosításokat. Bush megoldást szorgalmazott az illegális bevándorlás problémáhára is, eszerint lehetővé tennék, hogy ideiglenesen vállaljanak munkát az országban a bevándorlók, így csökenthetnék a határokra nehezedő nyomást. Bush egyúttal megígérte, hogy hamarosan bemutatja terveit, amelyekkel meg kívánja szüntetni a költségvetési hiányt.

Már nincs sok esély

A BBC washingtoni tudósítója szerint a beszéd összességében kevés újdonságot mutatott az elnök támogatóinak, de még kevesebbet ellenfeleinek, és azt jelezheti, hogy egyre kevesebbet vár már az utolsó elnöki ciklusából hátra lévő két évben.

A demokraták az elnöki beszédre adott válaszukban egy olyan iraki politikát követeltek "ami kivonja kationáinkat az iraki városok utcáiról, és lehetővé teszi, hogy minél hamarabb elhagyhassák harci egységeink Irakot". Jim Webb demokrata szenátor szerint az Egyesült Államoknak "új irányra" van szüksége Irakban, mivel azt, ahogyan most vívják ezt a háborút, sem a nemzet, sem a hadsereg többsége nem témogatja már.

A szenátor a hazai helyzetet úgy jellemezte, hogy a gazdaságilag kiegyensúlyozatlan Amerika szétcsúszik a társadalmi osztályok mentén. Webb Bush egységre felszólító szavaira úgy reagált, hogy majd akkor csatlakoznak az elnökhöz, ha "a valóban megfelelő" intézkedéseket hozza. "Ha nem, akkor majd mi megmutatjuk neki" - idézte a BBC.