Konzultációk az új szerb kormányról

Vágólapra másolva!
A hét elején Boris Tadic Szerbia elnöke megkezdte az egyeztetéseket az új kormányról az egyes pátok küldötteivel, a nemrég elfogadott Alkotmány szerint a legtöbb szavazatot szerzett pártot kell megbízni a kormányalakítással, ezért először a választásokon a voksok mintegy harmadát begyűjtő Szerb Radikális Párt (SRS) képviselőit fogadta.
Vágólapra másolva!

Az első találkozó igen érdekesen zajlott le, hiszen az SRS képviselői lemondásra szólították fel Tadic elnököt pártja, a Demokrata Párt (DS) gyenge választási szereplése miatt, mely a második legtöbb szavazatot kapta. A valóságban igen minimális az esélye annak, hogy az ultranacionalista SRS olyan koalíciót tudna létrehozni, mely többséggel bír a törvényhozásban, mivel a szocialistákon kívül valószínűleg egy párt sem hajlandó együtt kormányozni vele.

A kormányalakításra az úgynevezett Demokratikus Blokk pártjai képesek. A DS delegációját, melynek Bozidar Delic a miniszterelnök-jelöltje, a radikálisok után fogadta a köztársasági elnök. A párt hivatalos nyilatkozatai szerint a kormányalakítási tárgyalásokon az olyan kulcskérdésekre fognak koncentrálni, mint az európai integráció, a koszovói probléma és a korrupció elleni harc. A párt hajlandó koalícióra lépni a Szerb Demokrata Párttal (DSS), az Új Szerbiával (NS), a G17 Plussal, a kisebbségi pártokkal és a Liberális Demokrata Párttal (LDP).

A koalíciós tárgyalások folyamán fontos szerephez juthat a jelenlegi miniszterelnök, Vojislav Kostunica pártja, a DSS, mely a harmadik legtöbb mandátumot szerezte a január 21-i választásokon. A politikai tömörülés a választási kampány alatt egyszer sem határolódott el a radikálisokkal közösen történő kormányalakítástól, amit valószínűleg aduként fog felhasználni a következő egyeztetéseken.

Kostunica miniszterelnök az elmúlt években folyamatosan azt hangsúlyozta, hogy azért a DSS jelöltje, a kormányfő, mivel a párt szerezte a Demokratikus blokk tagjai közül a legtöbb mandátumot. A január 21-i választások után a retorika megváltozott, mivel a DS megelőzte a DSS-t, ezért most már egyszerűen Kostunica a legalkalmasabb személy arra, hogy vezesse Szerbiát. Az előbbiek miatt a DSS ragaszkodik ahhoz, hogy ő maradjon a miniszterelnök, bár szerinte a személyi kérdések csak másodlagosak lesznek a koalíciós tárgyalásokon. A figyelem középpontjában Koszovó kérdése kerül majd, amiért elképzelhetetlennek tartják a liberális párttal közös kormányalakítást, mely elfogadhatónak tartja a tartomány elvesztését. Egyes politikai elemzők szerint a héten kezdődő koalíciós egyeztetések első körében nem várható kézzel fogható eredmény, inkább csak egyfajta erőfelmérés prognosztizálható.

Galántai Gábor