A Vatikánból is jelentett a szlovák ügynök-érsek

Vágólapra másolva!
Hivatalos egyházi információkat adott le a csehszlovák kommunista államrendőrségnek Jan Sokol pozsony-nagyszombati érsek a rendszerváltozás előtt - derül ki frissen nyilvánosságra hozott levéltári anyagokból. Az érsek amúgy közismert ügynökmúltjának részleteiről a szlovák liberális SME napilap számolt be. Eszerint a Vatikánból is jelentett a szlovák főpap. A szlovák katolikus egyház hallgat, az érsek tagad az ügyben.
Vágólapra másolva!

A pozsony-nagyszombati egyházmegye érsekének kommunista ügynökmúltját bizonyító értesüléseket hozott nyilvánosságra kedden a szlovák SME. Évek óta köztudott, hogy Ján Sokol érsek "Spirituál" fedőnévvel szerepel a kommunista államrendőrség ügynökeinek listáján, amely mindenki számára régen hozzáférhető a Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) honlapján. Betegségére hivatkozva a nyilvánosság előtt egy ideje nem mutatkozó érsek tagadja, hogy valaha is együttműködött volna a hírhedt StB-vel.

A magas rangú szlovák egyházi méltósággal év eleje óta rendszeresen foglalkozik a sajtó, mert egy televíziós műsorban elismerően szólt a második világháború alatt fennállt, szlovák fasiszta bábállam, a pap-politikus, Jozef Tiso országának népjóléti politikájáról. Ennek kapcsán a sajtó ismét felemlegette az érsek ügynökmúltját, de az érseki hivatal ezt cáfolta.

A liberális pozsonyi lap keddi száma címoldalon hozza, hogy a cseh belügyminisztérium prágai levéltárában olyan dokumentumok kerültek elő, amelyek az tanúsítják, hogy Sokol már "ügynökbojtárként" is hivatalos egyházi információkat szolgáltatott ki az StB-nek-. Azt is jelentette, hogy a Vatikánban találkozott egy oda emigrált egykori káplánjával, valamint afelől is tudakozódott ott, hogy milyen státusa van Rómában az akkori szlovák püspöknek, a most Nyitrán élő, Ján Korec bíborosnak, aki néhány éve az ország legmagasabb rangú egyházi méltóságaként, Sokol érsek feljebbvalójaként vonult nyugdíjba.

Az érseki hivatal egyelőre nem kommentálta az értesülést. Az éppen Eperjesen (Presov) ülésező Szlovák Püspöki Konferencia szóvivője, Jozef Kovácik sem mondott semmit, mivel hogy a püspöki kar már egy évvel ezelőtt nyilatkozott az egyházi személyek ügynökmúltjáról, az új dokumentumokat pedig csak azok tanulmányozása után lehet kommentálni. Az ügynek várhatóan mégis gyorsan lesz valamilyen fejleménye, hiszen a szlovák püspöki kar megbeszélésének napirendjén egy történelmi múltvizsgáló bizottság létrehozása is szerepel.