Sikeres lehet az amerikaiak bagdadi akciója

Vágólapra másolva!
Az amerikaiak óvatosan, az irakiak lelkesen nyilatkoznak a szerdán Bagdadban kezdődött tisztogató hadműveletek sikeréről. A halottak száma csökkent, de az amerikai parancsnok szerint a milíciák csak kivárnak. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter vallási részrehajlástól óvta az iraki vezetést.
Vágólapra másolva!

A bagdadi biztonságnövelő hadművelet sikerét azon lehet majd lemérni, hogy az iraki kormány mennyire tudja kihasználni az erőszak visszaszorulását - jelentette ki szombaton Bagdadban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, miután találkozott Núri al-Máliki kormányfővel, Dzsalal Talabani elnökkel és amerikai katonai parancsnokokkal.

A Bush elnök által január 11-én bejelentett, és szerdán megkezdődött új hadműveletet - amelynek legfőbb célja a főváros megtisztítása a fegyveres csoportoktól - mind az amerikai, mind az iraki vezetés sikeresnek nevezte. Al-Máliki pénteken már arról beszélt, hogy a húszezerfős amerikai csapaterősítéssel támogatott akciósorozat "ragyogó eredményekkel járt".

Condoleezza Rice óvatosabban fogalmazott, szerinte az akció első tapasztalatai biztatóak, de még túl korai lenne kijelenteni, hogy minden rendben működik. Rice szerint az a fontos, miként használják ki az irakiak az akció következtében előálló "lélegzetvételnyi szünetet".

Szintén óvatosságra intett az amerikai erők bagdadi parancsnoka, Joseph Fil tábornok "Úgy tűnik, a milíciák és a felkelők elhatározták, hogy legalább az első napokban meglapulnak... Gondosan figyelnek bennünket... A légkör feszült" - mondta a tábornok. A hadműveltért felelős iraki parancsnokság tájékoztatása szerint az iraki főváros halottasházaiba az elmúlt 48 órában "csupán" 20 azonosítatlan halálos áldozat érkezett szemben a korábbi napi 40-50 holttesttel.

A bizonytalanságra utal, hogy Rice repülőgépe fél órán át keringett a levegőben, mielőtt leszállt volna. A miniszter látogatásával egy időben jelentették be a hatóságok, hogy Bagdad közelében ötven régi, de még használható oroszföld-levegő rakétát találtak egy rejtekhelyen.

Egy, a külügyminiszter környezetéhez tartozó, a neve elhallgatását kérő forrás azt közölte, hogy Rice nyomatékosan kérte Núri al-Málikit, a hadművelet során ne tegyenek különbséget a vallási felekezetek között, és ezzel kapcsolatban felvetette, hogy a főváros legnagyobb síita erősségébe még nem hatoltak be a műveletet végrehajtó erők.

Iraki szunnita politikusok már korábban panaszkodtak arra, hogy a razziák csak az ő lakónegyedeikben folynak, a nagy síita tömbök érintetlenek. A kormányzat azzal válaszolt, hogy Muktada asz-Szadr milíciája, a Mahdi hadserege veszített a befolyásából, és együttműködik a hatóságokkal biztonsági kérdésekben, tehát rájuk nem kell erőket pazarolni.

Rice Bagdadban ismét felelőssé tette az iráni kormányt Iránból származó fegyverek amerikai katonák elleni használata miatt. Közölte ugyanakkor, hogy iraki közvetítéssel és más csatornákon keresztül időről időre kapcsolatba lépnek Teheránnal, és értésére adják, hogy mi nyugtalanítja Washingtont a tevékenységükben. Erről további részleteket nem közölt.