Zsarolással gyűrheti le engedetlen radikálisait Prodi

Vágólapra másolva!
Másodszor bukhat bele Romano Prodi olasz miniszterelnök, hogy nem tud szót érteni kormányának radikális tagjaival. A szerdai lemondását követő, csütörtök délelőtti válságtanácskozáson Prodi várhatóan csak azzal a feltétellel marad kormányfő, ha a koalíció minden tagja teljes támogatásáról biztosítja. Az olasz miniszterelnök egyetlen esélye a zsarolás: a 10 nehéz hónapot maga mögött tudó koalíció nem szívesen menne bele egy új választásba.
Vágólapra másolva!

"Ha nincs meg a többség, hazamegyünk" - fenyegetőzött Massimo D'Alema olasz külügyminiszter szerdai szenátusi meghallgatásán, ami után az olasz kormány két vokssal elbukta a külpolitikájáról szóló szavazást. A voksolás után - előzetes bejelentésének megfelelően - lemondott Romani Prodi olasz miniszterelnök.

A kormányt a koalíció baloldali radikális képviselői buktatták meg, mert azzal vádolták D'Alemát, hogy a vicenzai amerikai légitámaszpont bővítése az előző konzervatív kabinet, a Berlusconi-kormány politikájának folytatása. A támaszpont ellen múlt hétvégén 70 ezren tiltakoztak, de a kormány nem vette figyelembe a helyiek követeléseit.

A másik vitás pont az Afganisztánban szolgáló olasz kontingens kérdése volt. A kormány zöld és kommunista tagjai korábban megtagadták annak az inditványnak az aláírását, ami a csoport további pénzügyi támogatásáról döntött. A kormánykoalíció radikális tagjai a tavalyi iraki kivonulás óta támadják az afgán missziót.

A kormány és a kormánykoalíció, az Unió képviselői csütörtök délelőtt 10-kor kezdtek tárgyalást Giorgio Napolitani államfőnél. Az egyeztetés meglehetősen kényes, Prodinak kevés jó választása van, a legtöbbet koalíciós partnereinek zsarolásával érheti el.

Bár a BBC szerint a szenátusi szavazás után meggyengült kormány nem zárkózna el attól a lehetőségtől sem, hogy új választásokat írjanak ki, egy erről szóló megállapodás meglehetősen kockázatos. A koalíció alig 40 ezer szavazattal nyerte meg a tavaly áprilisi választásokat, az elmúlt 10 hónapban pedig számos kényes kérdéssel szembesült, ráadásul az egyik legtöbbet támadott reform, a nyugdíjrendszer átalakítása még előtte áll. Kérdés, hogy ilyen helyzetben tudna-e többségi támogatást szerezni a jelenlegi kormánykoalíció.

A másik lehetőség a kormány átalakítása. Felmerült a szakértői kormány és az ellenzék bevonása is. A legvalószínűbb forgatókönyv mégis az, hogy Prodi egyfajta hűségnyilatkozatot irat alá a kormány tagjaival. Erre utal szóvivőjének szerdai bejelentése, aki jelezte: "Kész tovább dolgozni miniszterelnökként, de akkor és csak akkor, ha a koalíció összes pártja garantálja számára teljes támogatását".

Forrás: EPA

Prodi esetleges távozása vagy az új választások kiírása láthatóan nem tölti el örömmel az Unió többi pártját. A koalíció harmadik legnagyobb pártja, a Partito della Rifondazione Comunista vezetője, Franco Giordano például a Repubblicának azt mondta: "a kormánynak tovább kell élnie... azt gondolom, hogy nincsen más alternatíva, és megvannak a körülmények ahhoz, hogy továbbmenjünk".

Nem a mostani az első alkalom, hogy Prodi megszorul koalíciójának radikális tagjai miatt. 1996-ban alakított kormánya azért bukott meg két évvel később, mert a kommunisták kihátráltak mögüle.