Apró dögbogarak mozgatják a világpolitika szálait

Vágólapra másolva!
A diplomáciai virágnyelv egyik vadhajtása, hogy a politikusok néha állatbőrbe bújtatva emlegetik riválisaikat, néhány ország neve pedig szinte eggyé vált nemzeti állatával. De mennyire hasonlít az orosz medvére Oroszország? Ki Európa legnagyobb marhája? Hogy kerül George Bush amerikai elnök Adolf Hitlerrel és Darth Vaderrel a világpolitikai tápláléklánc kulcspozíciójába? Olvasson bele az [origo] világpolitikai kisállathatározójába és választ kap a kérdésekre!
Vágólapra másolva!

"Ébereknek kell lennünk. Az amerikaiak olyanok, mint a sebzett tigris" - intette híveit Ali Akbar Hasemi Rafszandzsáni volt iráni elnök február végén az Irán és az USA között egyre mélyülő ellentétről mondott beszédében. Nem Rafszandzsáni az egyetlen, aki állatos hasonlattal hozakodik elő a világpolitikában, sőt, több állatnév gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódott egyes országokkal.

Ott van az ébredező orosz medve, a valaha jobb napokat is látott brit oroszlán, a mindig büszke, kicsit pipiskedő gall kakas vagy a második világháború után nyakát behúzó, szárnyait óvatosan bontogató német sas. A világ számos országának van valamilyen állati jelképe, van olyan választott állata, amivel azonosítja magát, amit jellemzőnek érez önmagára nézve.

De mennyire találóak az állati jelképek? Mennyire jellemzőek egy adott országra nemzeti állatának tulajdonságai? És ki a képzeletbeli világpolitikai tápláléklánc csúcsragadozója, az első számú predátor?

A kiveszőben lévő marhaféle

A növényevők nem sok eséllyel indulnak a képzeletbeli állatolimpián. Előbb-utóbb jön egy ragadozó, aki végez velük. Nincs is könnyű helyzetben Fehéroroszország, pedig a fehérorosz nemzeti állat, az európai bölény igazi különlegesség: ez a legnagyobb európai marhaféle. Az európai bölény, ami régebben egész Kelet-Európában elterjedt volt gyakorlatilag kihalt, fogságban élő egyedekből kellett újratelepíteni pár család szaporításával.

Egyedi képződmény az Alekszandr Lukasenko, Európa gyakorlatilag egyetlen talpon maradt despotája által épített fehérorosz állam is. A szovjet időket idéző állami propaganda, a politikai és szabadságjogok jogvédők által folyamatosan bírált sérelmei olyan állam képét rajzolják ki, amelyről nem könnyű elképzelni, hogy valóban létezik. A nehéz dolgok megemésztését hosszú nyammogás előzi meg, a bölény élete a változatlan, lassú kérődzés és a túlélésért folytatott harc, hiszen Kelet-Európán kívül csak Közép-Ázsiában van nyoma ennek a fajtának.

Az ugribugri növényevő

Különleges helyzetben van az ausztrál kenguru, ami annyira elzárt helyen él, hogy természetes ellensége szinte nincs is. A veszélytelen környezetet kihasználva a 2004-ben negyedik ciklusára megválasztott John Howard miniszterelnöksége alatt az alig több mint 20 milliós Ausztrália világpolitikai aktivitása szokatlan mértéket öltött. Nem csak a bevándorlók elleni szigorú fellépéssel hívta fel magára a figyelmet, hanem azzal is, hogy George Bush amerikai elnök terrorizmus ellenes háborújnak egyik legálhatatosabb szövetségesévé nőtte ki magát. Beszállt az iraki rendcsinálásba és több helyi konfliktusban is aktív szerepet vállalt.

Különlegessége ellenére azonban fel van adva a lecke a kengurunak, egyszerűen azért, mert nehéz komolyan venni. Ez az állatfaj az, amit az emberek többsége arról ismer, hogy sokat ugrál, de Ausztrálián kívül csak tévében vagy állatkertben lehet látni, és még szülőföldjén sem zavar sok vizet, hiszen meglehetősen gyéren elterjedt.

A röpképtelen hangorkán

Jóval sikeresebben terjeszkedett a gall kakas. Volt olyan idő, amikor Európán kívül Délkelet-Ázsiában is hatalmas területeket foglalt el, ez azonban már a múltté, a család darabjaira hullott, csak nyomokban emlékeztet régi önmagára: egy-egy ismerős hang, hasonló színek, eltanult szokások jelzik, hogy a gall kakas valaha uralta Eurázsia jelentős részét.

Franciaország ma már főleg csak kínlódik a gyarmati örökséggel és új helyzetével barátkozik. Igyekszik hallatni a hangját európai ügyekben és a világpolitikában, de lassan olyan lesz, mint a kakas, ami a közhiedelemmel ellentétben nem csak napi egyszer kukorékol, hanem minden áldott alkalommal, amikor úgy érzi, hogy szemétdombja veszélyben van vagy ragadozó ólálkodik a közelben. Gondjait csak szaporítja, hogy bár vannak szárnyai, valójában röpképtelen, igaz, néha meglepő produkciókra képes, egy-egy kisebb akadállyal könnyen megbirkózik. Neve sok nyelvben a büszkeség, esetleg a dölyfösség, a rátartiság szinonimája.

Az álmatag csúcsragadozó

A világ legnagyobb szárazföldi ragadozója az Oroszországot megtestesítő barna medve. Bár úgy tartják, hogy alapvetően húsevő, táplálékának túlnyomó részét növényi eredetű forrásból nyeri. Ez tükröződik fogazatán is: bár szeret vicsorogni, nem tipikus vérszomjas húsevő, fogazata inkább a védekezést és az elrettentést szolgálja. Jól tűri a hideget, ha pedig nagyon cudar az idő, akkor visszavonul téli álmot aludni.

A jelek szerint közel egy évtizedes téli álom után az elmúlt években Oroszország kezd magához térni. Az elmúlt két év európai gázipari botrányai, az Európai Unió energiaellátása körüli aggodalmaskodás mind azt mutatja, hogy az orosz medve nyújtózkodik. Vlagyimir Putyin két elnöki ciklusának első fele az erőgyűjtéssel telt, de az utóbbi időszakban Oroszország egyre nyomatékosabban mutatja meg erejét.

Forrás: EPA

Könnyű felpiszkálni

Akár így van, akár csak látszat, hogy Oroszország karmait élesíti, érdemes vigyázni. A medve téli álom idején sem merül teljes hibernációba. Annak pedig nincs kegyelem, aki bemerészkedik barlangjába vagy óvatlanul megzavarja. A medvét könnyű felpiszkálni és ha úgy érzi, hogy magát kell védenie, akkor semmit és senkit nem kímél.

A mindent elemésztő apróságok

Hiába azonban az orosz medve ereje, van az állatoknak egy olyan családja, amelyik még a csúcsragadozókon is túltesz. Az ebbe a családba (Silphidae) tartozó állatok többsége az erő hiányát türelemmel, taktikával és azzal ellensúlyozza, hogy egyáltalán nem válogatós, gyakorlatilag bármit bevesz a gyomra. A többségükben apró bogarakból álló csoportban sokféle szerzet megtalálható, a családtagok dögevésre, szemétevésre, gombák felzabálására specializálódtak, azaz így vagy úgy, végül minden náluk köt ki, ami valaha élő volt, valamilyen módon minden állat sorsát ők pecsételik.

A család tagjai a temetőbogarak és a dögbogarak, amelyek az elhullott állatok elásásával, illetve tetemek felzabálásával foglalkoznak. Szintén a családhoz tartozik a hitlerbogár, amelyet az 1930-as években fedeztek fel szlovéniai barlangokban és mivel kutatójuk a náci birodalom csodálója volt, nem kellett sokat gondolkodnia, hogy milyen nevet adjon a vak élőlénynek.

A család legújabb tagjai közé nyálkagombán tengődő apró bogarak tartoznak, amelyek rendszertani besorolását 2005-ben végezte el két amerikai kutató. A nemzetségben előfordul a StarWars-ból ismert Darth Vader után elvezett A. vaderi, de keresztszüleik között ennél híresebb emberek is felbukkantak. A kutatók saját bevallása szerint politikai elkötelezettségüket és tiszteletüket kifejezendő, három egyedet az amerikai neokonzervatívok nagyágyúiról neveztek el: George Bush amerikai elnök az A. bushi nevét adta, Donald Rumsfeld volt védelmi miniszterről az A. rumsfeldit keresztelték el, a Dick Cheney amerikai alelnök nevét pedig az A. cheneyi viseli.

Sáling Gergő