Bőrfejűek akcióit látta Pesten a világsajtó

Vágólapra másolva!
Részletes beszámolókban tudósít a világsajtó a budapesti eseményekről. A lapok többsége a nagy hírügynökségek tudósításait vette át. Több lap elemzi is a helyzetet, szélsőségesek rendzavarásairól, pragmatikus reformokról, a hatalmat mindenáron megszerezni kívánó ellenzékről, megosztott társadalomról írnak.
Vágólapra másolva!

Bőrfejűeknek, szélsőségeseknek, szélső-jobboldaliaknak minősítették a Budapestről tudósító világhírügynökségek a tüntetőket, akik csütörtökön az esti órákban összecsaptak a rendfenntartó erőkkel. Az AP szerint sokkal nagyobb tömeg vett részt a Fidesz ünnepi megemlékezésén, mint egyesek várták a kormány figyelmeztetése után. A Reuters százezerre tette az ellenzéki rendezvény résztvevőinek számát, és azt írta, hogy radikális csoportok is voltak a Fidesz nagygyűlésén. Az AP az MTI-re hivatkozva 200 ezres számot közölt. A Reuters szerint a csütörtöki volt a legnépesebb ellenzéki rendezvény a Gyurcsány Ferenc hatalomból való kiszorítását célzó, a múlt év végén kezdett kampány óta, és a tavaly szeptemberi-októberi zavargásokkal ellentétben, a csütörtöki cselekmények a társadalom peremére sodródott csoportok számlájára írhatók.

A hírügynökségek részletesen beszámoltak a késő esti összetűzésekről, a könnygáz és vízágyú bevetéséről, a hevenyészett utcai barikádokról, felgyújtott szemeteskukákról. A budapesti tudósításokat szerte a világon átvették, az ausztrál The Australian, az angol nyelvű, kínai People's Daily, a Párizsban megjelenő International Herald Tribune, a brit Guardian is és a CNN weboldala is.

Az osztrák lapok közül a liberális Der Standard Súlyos rendzavarások Budapesten címmel első oldali, fényképpes hírrel számolt be az eseményekről, a Kurier illusztrációján náci karlendítéssel pózoló, eltakart arcú fiatalok láthatók. A Die Presse kitért Demszky Gábor megdobálására, és arra is, hogy Gyurcsány Ferenc, feltehetően ugyanettől tartva nem a nyilvánosság előtt beszélt. A tudósító szerint a széles nyilvánosság rezignáltan, beletörődve reagált arra, hogy a nemzeti ünnepek is pártpolitikai civakodásoktól visszhangzanak. Az újság külön beszélgetést jelentetett meg Toroczkai Lászlóval, Olyan állapotok, mint egy diktatúrában címmel. Toroczkai egyebek között a vele és "testvéreivel" szembeni "borzalmas terrorról" beszélt.

A romániai magyar sajtó szerint az összetartozás érzése hiányzott Magyarországon a nemzeti ünnepen (Új Magyar Szó), és nem volt igazán jó érzés e napon magyarnak lenni (Krónika). A román nyelvú lapok közül az Adevarul tudósított a budapesti eseményekről, bár az esti összecsapások már nem érték el az ottani lapzártát. "Tiltakozás és pfujolás Magyarország nemzeti ünnepén" - írja a lap, amely külön keretes anyagban számol be arról, hogy a magyarok haragszanak, amiért Sólyom László Erdélyben ünnepelte az évfordulót.

A cseh sajtó terjedelmes beszámolókban tájékoztatott a budapesti kormányellenes tüntetésekről és rendzavarásokról. A Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap "Magyarország megmentőjére vár" címmel például egész oldalas elemzésben foglalkozik a helyzettel, mélyen megosztott társadalomról, a politika miatt váló családokról ír. A lap szerint annyira kiélezett a viszony a kormány és az ellenzék között, hogy a cseh Polgári Demokratikus Párt szociáldemokratákkal szembeni, egykori nulla toleranciája szinte empatikus politikának hat. A Hospodárské Noviny szerint Gyurcsány Ferenc pragmatikus politikus, és reformjai bátrabbak, mint amit a cseh jobbközép kormány tervez. Az ellenzék vezére, Orbán Viktor viszont nem viselte el tavalyi vereségét - a lap szerint - és minden módon megpróbálja visszaszerezni a hatalmat még a 2010-es választások előtt. Gyurcsányban azonban Orbán egyenrangú vetélytársra talált - írja a Hospodárské Noviny.

A német Die Welt arra emlékeztet, hogy hetek óta tartani lehetett az erőszakos cselekményektől. A lap szerint a budapestieknek elegük lett ebből, és a lábukkal szavaztak. A Die Welt úgy értékelte, hogy a Gyurcsány elleni tiltakozások az utóbbi időszakban nemzeti-soviniszta vonásokat öltöttek, amit az árpádsávos zászlók, a gyűlöletre szító, antiszemita jelszavak, a parlament előtti tér megszállása jelzett. A lap tudósítója sorra vette a budapesti megemlékezéseket, amelyeken szinte mindenütt voltak rendzavarások. Beszámolt arról, hogy Orbán Viktor korábban kifejezetten helyeselte" az árpádsávos zászlók használatát. Az újság szerint mindez "a párt nyílt és hallgatólagos egyetértését jelentette a tüntetők céljaival, ami a lakosság széles rétegeiben az elmúlt napokban rendkívüli mértékben erősítette az erőszaktól való félelmet."

A vezető amerikai napilapokban kevés szöveges beszámolót lehetett olvasni a március 15-i, magyarországi ünnepi megemlékezésekről, illetve a tüntetésekről. A New York Times rövid hírügynökségi beszámolót közöl az eseményekről honlapján, a jobboldali Washington Times pedig egy képet közöl, amely azt a pillanatot örökítette meg, amikor a beszédet mondó Demszky Gábort esernyővel védik a feléje repülő tojásoktól. A fotó aláírása szerint a Gyurcsány Ferenc lemondását követelő szélsőjobboldali és neonáci tüntetők zavarták meg a szónoklatot. A március 15-i békés ünneplés reményét a randalírozók és a rendőrök közötti összecsapások oszlatták szét - olvasható a kép alatt.