Az oroszoknak tulajdonítja az európai egységet Putyin

Vágólapra másolva!
A berlini fal leomlását és a kontinens újraegyesítését az orosz nép választásának tulajdonítja Vlagyimir Putyin orosz elnök. A Sunday Timesban megjelent írásában azt állítja, hogy az európai integráció Oroszország nélkül nem jöhetett volna létre. Az orosz elnök szeirnt Moszkva nem akar sem csatlakozni, sem társulni az Európai Unióhoz, ugyanakkor hidegháborús logikával vádolja azokat, akik politikai okokat sejtenek gazdasági döntések mögött.
Vágólapra másolva!

A Római Szerződés 50. évfordulóján megjelentetett írásában Vlagyimir Putyin orosz elnök új megvilágításba igyekszik helyezni Oroszország szerepét az európai integrációban. A cikkben visszatérő elemként szerepel az az álláspont, hogy az európai integráció Oroszország közreműködése nélkül nem jöhetett volna létre.

"Csak a hidegháború vége hozta el az 'alapvető' európai ötlet, a kontinens egyesítésének lehetőségét. Ez volt a berlini fal leomlását követő 'béke-jutalék'. Az orosz nép választása az 1990-es évek elején nem csak a szabadság övezetét terjesztette ki a kontinensen, de ténylegesen meghatározta az európai integráció jövőbeni irányát" - írja Putyin.

Az orosz demokratikus jogokért aggódókat Oroszország európai elkötelezettségének hangsúlyozásával igyekszik megnyugtatni Putyin. "Szuverén és demokratikus államot építve osztjuk az európaiak többségének értékeit és elveit: a nemzetközi jog tiszteletben tartása, a nemzetközi problémák erőszakos rendezésének elutasítása és a közös megoldások keresése összeköt bennünket" - írja az orosz elnök.

Hidegháborús címkék

Putyin kifejti Oroszország és az Európai Unió kapcsolatáról alkotott elképzeléseit, amely a "maximális együttműködést" feltételezi, még akkor is, ha a két fél érdekei "nem mindig fognak egybeesni". Az orosz államfő szerint ez a globális verseny velejárója, és nem politikai intrikák vezérlik a "tisztán gazdasági döntéseket". "Nem kellene hidegháborús ideológiai címkével illetni a jogos és érthető lépéseket, amelyeket nemzeti érdekeink védelmében teszünk" - írja Putyin.

Az üzenet vélhetően Lengyelországnak szól elsősorban, amely novemberben megvétózta a Moszkva és Brüsszel közötti új, stratégiai szerződés megkötését. Putyin szerint azonban logikus, hogy erre az új szerződésre szükség van. Ugyanakkor igyekszik megnyugtatni az EU-bővítésekbe belefáradt európai közvéleményt, hogy Oroszországnak "belátható időn belül nem áll szándékban csatlakoznia az EU-hoz vagy bármilyen intézményes társulást kötni a szervezettel". "Mindent, csak ne intézményeket" - idézi Putyin Romano Prodi olasz miniszterelnököt.