Szorul az iraki hurok Bush nyaka körül

Vágólapra másolva!
Szembeszállt George Bush amerikai elnökkel a szenátus is, tagjai megszavazták azt a törvénytervezetet, ami nem kötelező érvénnyel ugyan, de célként kimondja, hogy egy éven belül ki kell vonni az amerikai csapatokat Irakból. A republikánusok megpróbálták érvényteleníteni a hadi költségvetés iraki kivonulásra vonatkozó záradékát, de a javaslat elbukott a minimális többséggel szemben.
Vágólapra másolva!

Komoly politikai csata zajlott az amerikai szenátus keddi ülésén a hadi költségvetésről és az iraki küldetésről szóló vita során. A republikánusok megpróbálták megvétózni a képviselőház korábbi döntését, ami a hadi kiadásokról szóló törvény záradékában előírta az iraki csapatkivonást, javaslatuk azonban elbukott a minimális többséggel szemben.

A szenátorok megszavazták azt is, hogy a törvény nem kötelező érvénnyel, de célként írja elő: az amerikai csapatokat 2008 márciusáig ki kell vonni Irakból. A szavazás eredménye meglephette a demokrata szenátorokat is, mivel két hete még nem tudták a többséget meggyőzni arról, hogy törvényben határozzák meg a kivonulás menetrendjét, most viszont 50-48 arányban átment a javaslat - írja a BBC.

A szenátusi győzelem komoly politikai siker a demokratáknak. A Fehér Ház ugyan még nem reagált a szenátusi szavazás eredményére, ugyanakkor George Bush amerikai elnök már korábban jelezte, hogy megvétóz minden olyan törvényt, ami az iraki küldetés leállításáról szól - írja a BBC.

A képviselőház múlt héten szavazta meg az iraki csapatkivonásról szóló törvényt, ami 2008. augusztus 31-i határidőt ír elő a csapatkivonásra. A képviselők és a szenátorok által megszavazott csapatkivonási tervek is annak a javaslatnak a kiegészítő elemei, amely több mint 120 milliárd dollár különleges támogatást nyújt az Irakban és Afganisztánban szolgáló csapatoknak.

A törvénytervezetről szóló végszavazást a hét második felében tartják. Itt már egy tucat republikánus szenátor támogatására is szüksége lesz a demokratáknak, hogy a tervezetet elfogadják. Republikánus szenátorok ugyanakkor már a keddi szavazás után is bírálták a tervezetet. Szerintük a javaslat a lázadókat bátorítja.

Az iraki csapatkivonás menetrendje körüli huzavona több szempontból is kényes politikai kérdés. Egyrészt az iraki küldetést többségében ellenző amerikai közvélemény számára olyan üzenete lehet, hogy míg a demokraták mindent megpróbálnak az iraki csapatkivonás érdekében, addig a republikánusok és Bush útját állják az ilyen törekvéseknek.

A helyzet talán a 2008-as elnökválasztásra készülő republikánusoknak a legkellemetlenebb. Korábban republikánusok részéről is hangzottak el olyan vélemények, hogy a kormány iraki politikája elhibázott, változtatni kell az irányvonalon. A jelenlegi szavazás azonban választás elé állítja őket: vagy a demokratákkal tartanak és szembefordulnak az elnökkel, vagy kitartanak Bush egyre kisebb támogatást élvező politikája mellett és megpróbálják elmagyarázni a közvéleménynek, hogy ez az irak-politika nem az az irak-politika.