Dögfocival kapcsolódnak ki a legkeményebb legények

Vágólapra másolva!
Az egész világot meghódította a sudoku, a rejtvényt tökéletesítő japán cég pedig azt ígéri, hogy újabb ötletekkel árasztják el a számkitalálós játék több mint 80 millió rajongóját. A sudokut a világon mindenhol játsszák, 66 országban rendszeresen jelennek meg feladványok, a számbeírogatás pedig több tízmilliárdos üzlet. A mindent behálózó sudoku-őrület kapcsán az [origo] a legextrémebb játékok nyomába eredt. Próbálta már esetleg a fülhúzást vagy a dögfocit?
Vágólapra másolva!

Kadzsi Maki a számok szerelmese. Megszállottja az esélylatolgatásnak, a lóversenyeknek és a sportfogadásnak, még cégét is szenvedélye után nevezte el. A Nikolit - amit egy írországi versenyen futó ló után keresztelt el Kadzsi - a világ egyik legkreatívabb cégének tartják.

Kadzsi volt az, aki - pár barátjával, akik hozzá hasonlóan vonzódtak a lóversenyekhez és a számrejtvényekhez - tökéletesítette a számkirakós játékokat. Hiába házalt azonban találmányával, Japánon kívül senki nem kapta fel a dolgot. Egészen addig, amíg nem találkozott találmányukkal egy új-zélandi ügyvéd és nem beszélte rá a brit Timest, hogy adja ki sudoku-könyvét. A könyv megjelenése után a sudoku letarolta a világot, hatalmas őrület lett.

"Nincs még egy olyan ötletes cég, mint a Nikoli" - mondta a New York Timesnak Andrew Stuart sudoku-nagymester, aki szerint a következő világőrület is a mindössze 50 embert foglalkoztató japán cégtől jöhet majd. Az ok a rejtvényipar ismerői szerint nyilvánvaló: Japánban évszázados hagyományai vannak a számokkal játszott logikai játékoknak, mert az írás bonyolultsága és sajátosságai miatt a szavakkal játszott keresztrejtvények nem terjedhettek el. Szavak nélkül viszont nincs nyelvi akadálya sem a játékok térhódításának.

Ráadásul a Nikoli igazi rejtvény-szubkultúrát alakított ki a sudoku körül. Negyedévente megjelenő lapjukba minden olvasó küldhet feladványokat, rejtvényeket, így több mint 50 ezres szűk rajongótáboruk egyfajta központi agy, ami kiegészül a profi matematikusokból álló szerzőkkel és feltalálókkal. Kadzsi szerint legalább 250 olyan játékuk van, ami akkora világőrületet indíthat el, mint a sudoku. Egyik új üdvöskéjüket a cégnek dolgozó egyik fejlesztőmérnök találta ki, miközben a tokiói metró térképén bambult.

Becslések szerint a sudoku-őrület világszerte 80 millió embert szippantott be, ők azok, akik reggel a buszon, sorbanállás közben, várakozás alatt egy kis zsebkönyv fölé hajolva piszmognak és firkálgatnak ceruzájukkal. A rejtvények publikálása évi közel 50 milliárd forintos üzlet - írja a New York Times. A sudokukat több mint 60 ország újságjai ontják magukból napról napra, sorra jelennek meg a könyvek, gyűjtemények, elemzések, rendszeresen rendeznek versenyeket.

De mi a helyzet azokkal, akiknek nincs türelmük ahhoz, hogy számokat írogassanak egy négyzetbe vagy egyszerűen túl papírízűnek érzik a sudokut? Egyáltalán, mivel teszik próbára testi és szellemi képességeiket az emberek? Hát például dögfocival!