Ezernél több halottról beszélnek a mogadishui törzsfők

Vágólapra másolva!
Több mint ezer halálos áldozata volt az utóbbi időkben a szomáliai fővárosban fellángolt harcoknak egy mogadishui törzs vezetői szerint. A helyi vöröskereszt és más emberi jogi szervezetek jelentései sokkal kevesebb áldozatról számoltak be. Mogadishuból az év elején szorították ki a szélsőséges muszlim milíciákat etióp kormányerők segítségével, de a harcok újra fellángoltak. Az ENSZ szerint az év eleje óta több mint százezren menekültek el a városból.
Vágólapra másolva!

Ezernél is több halálos áldozatot követeltek az etióp csapatok és kormányellenes iszlamista milíciák összecsapásai a szomáliai fővárosban, amikor a leghevesebben lángoltak a harcok - állítja egy helyi törzs vezetése. A hawiye klán fegyveresei beszámolója ellentmond a helyi vöröskereszt jelentésének, amely "több tucat" - többnyire civil - áldozatról számolt be, illetve szomáli emberjogi szervezetek beszámolóinak is, amelyek 120 és 381 között adták meg az áldozatok számát.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint a március 29-e és április 1-je között zajlott harcok az elmúlt 15 év legsúlyosabbjai voltak Mogadishuban. Az ideiglenes szomáliai kormányt az Iszlám Bíróságok Tanácsával szemben támogató etióp csapatok december elején vonultak be Szomáliába. Az év elejére a helyi kormányerőkkel közösen számos térségből, így a fővárosból is, kiszorították a szélsőséges muszlimokat.

Mogadishu azonban az elmúlt hetekben ismét fegyveres támadások célpontjává, összeütközések színterévé vált. Az etióp csapatok február elején vonultak be a fővárosba, azóta az UNHCR adatai szerint 125 ezren menekültek el a településről.

A Human Rights Watch emberjogi szervezet azzal vádolja az Egyesült Államokat, Etiópiát és Kenyát, hogy jogsértő módon őrizetbe vesznek és kihallgatnak szomáliai menekülteket. Az afrikai országban 1991 óta dúl polgárháború.