Osztályharcos vita lett Vilmos herceg szakításából

Vágólapra másolva!
Osztályharcos színezetet kapott a Vilmos herceg és Kate Middleton szakítása körül folyó sajtóvita - írja a Times. A célpont Middleton édesanyja, Carole, aki a brit sajtó szerint polgári származása, és az arisztokrata körökben elvárt szóhasználat hiánya miatt nem lett volna alkalmas, hogy a jövőbeli királyné édesanyja legyen.
Vágólapra másolva!

A brit sajtó napok óta nyomoz, hogy mi állhat Vilmos herceg és Kate Middleton szakításának hátterében. A szokásos jól értesült pletykákon túl a sajtó Middleton polgári származásán csámcsog: több kommentár szerint ez rangon aluli házasság lett volna a jövőbeli király számára.

A célpont ezúttal Carole, Kate Middleton édesanyja, akinek szóhasználatára rögtön felfigyeltek az erre érzékeny királyi tudósítóknak. Az asszony rangon aluli származását bizonyítja szerintük, hogy toalettet (toilet) használ mosdó (lavatory) helyett, vagy ha nem ért valamit azt mondja "tessék?" (pardon), sőt "mi?" (what) ahelyett, hogy a "bocsánatát kérem?" (I beg your pardon) szófordulatot használná a királynő angoljának megfelelően.

Hello ma'am

A brit sajtó szerint, amikor bemutatták a királynőnek azt mondta: "örülök, hogy találkoztunk" (pleased to meet you), míg a korrekt kifejezés a "üdvözlöm asszonyom" (hello ma'am) lett volna. A bulvárlapok szörnyülködtek, amikor Vilmos herceg sandhursti tisztavatásán Carole Middleton rágógumizott - írja a Times.

A gúny igazi tárgya azonban az édesanya állítólagos törekvése, hogy lányát beházasítsa a királyi családba. A királyi udvarban Middletont állítólag csak "Meddletonnak", kotnyelesnek nevezték, amiért például 5 ezer fontért (1,8 millió forint) bérelt házat karácsonyra, hátha Vilmos herceg velük tölti az ünnepeket. Nem töltötte.

Régi sznobság

A Times szerint azonban mindez a régi, brit osztály-sznobizmus újjáéledése. A lap szerint ugyanis kevesen ismerik el a Middleton-család szilárd polgári erényeit. Az arisztokrata családok döntő többségével szemben, vagyonukat saját teljesítményükkel és munkájukkal - sikeres csomagküldő cég tulajdonosai - keresték.

Ugyanakkor a lap is elismeri, hogy egy burzsoá (polgári) származású befogadása a királyi családba nem lenne kockázatmentes, utalva Sarah Fergusson és András yorki herceg botrányoktól hangos házasságára. Ellenpéldaként említi Sophie Rhys-Jonest, akinek édesapja autógumi importőrként dolgozott, és ez nem okozott problémát amikor összeházasodott Edward wessexi gróffal. A szintén egyszerű polgár Camilla Parker-Bowlest, Károly walesi herceg feleségét sem tanácsolták el attól való félelmükben, hogy esetleg azt találja mondani: toalett.

Már csak a briteket zavarja

A rosszindulatú sznobéria már csak Nagy-Britanniában üti fel a fejét az európai királyságok közül - véli a Times. A norvég koronaherceg egy volt kábítószerfüggőt vett feleségül, akinek házasságon kívül született gyereke is van, a dán trónörökös egy ausztrál üzletasszonyhoz ment, a holland trónörökös pedig egy Wall Street-i befektetési bankárhoz. Sőt, még Spanyolországban - ahol szintén tovább él az erős osztálytudat - a koronaherceg egy volt tévés újságíróval házasodott össze - emlékeztet a brit lap.

A William Hill fogadóiroda hétfőn megtett tétekért egyébként 3:1 arányban fizet arra, hogy Vilmos egy másik európai királyi család sarját veszi feleségül, és 4:1 arányban, hogy egy nem nemesi származású lányt. A Ladbrokes fogadóiroda 6:1 arányban fogad arra, hogy Isabella Anstruther-Gough-Calthorpe, állítólagos volt barátnő lesz a befutó, míg Kate Middleton már csak 12:1-hez eséllyel szerepel a jövőbeli királynék között.