Zavarodott magányos farkasnak ismerték a virginiai ámokfutó

Vágólapra másolva!
Dühös, magányos, zárkózott - ilyennek írták le ismerői azt a koreai származású diákot, aki a rendőrség szerint elkövette a 33 halálos áldozattal járó, hétfői, amerikai egyetemi ámokfutást. Lehetett látni rajta, hogy előbb-utóbb betelik a pohár, indulatai folyamatosan gyűltek - állítják tanárai. Egyikük szerint a legmagányosabb ember volt, akit valaha ismert.
Vágólapra másolva!

"Te kényszerítettél rá, hogy ezt tegyem" - hangzik az üzenet, amit a hétfői, 33 halottat hátrahagyó virginiai egyetemi mészárlás elkövetője, a koreai származású Cso Seung-hui hagyott hátra.

A legtöbb lap problémás, magányos fiúként írja le a 23 éves Csót, aki a Virginia Tech egyetem negyedéves, angol szakos hallgatója volt és maga is az egyetemváros területén élt. A tisztítószalont vezető család szomszédai szerint Cso gyakran kosárlabdázott egyedül házuk előtt, a köszöntést sosem viszonozta.

A Guardian az egyetem diákjaitól és biztonsági szolgálatától származó információkra hivatkozva azt írja, hogy Cso korábban is furcsa dolgokkal hívta fel magára a figyelmet: lányok után lopakodott, felgyújtotta az egyik kollégiumi szobát, illetve a feltételezések szerint bombafenyegetéseket is küldött az egyetemnek. Egyik osztálytársa szerint az év eleji bemutatkozáskor csak Cso nem köszöntötte a többieket, a személyes adatait összegyűjtő kérdőívre pedig neve helyett csak egy kérdőjelet írt. Mikor a tanár megkérdezte tőle, hogy így hívják-e, nem válaszolt - írja az Independent.

Egyik tanára szerint Cso két éve azért került bajba, mert - pontosan nem részletezett - tiltott képeket készített lányokról padja alól, illetve erőszaktól tobzódó dolgozatokat írt. Egyik alkalommal meg is írta Csónak aggodalmait, sőt, értesítette az egyetem biztonsági szolgálatát is. A fiú - aki az Independent szeirnt korábban részesült pszichiátriai kezelésben - dühös, zavaros levéllel válaszolt.

Az egyetemi biztonsági szolgálat is átnézte Cso kifogásolt dolgozatait, de nem léptek, mert azokban semmilyen konkrét fenyegetés nem szerepelt. Ezzel együtt elmozdították az osztályából és az egyik professzor magántanítványa lett. Arcába húzott sapkával és napszemüvegben hallgatta ettől kezdve óráit. "A legelhagyottabb embernek tűnt, akit valaha ismertem" - emlékezett tanára.

A Chicago Tribune szerint Cso karjára az "Ismail Ax" szavak voltak felírva vörös tintával (Iszmáil fejszéje). A szavak bibliai történetre utalnak. A Biblia szerint Isten megparancsolta Ábrahámnak, hogy áldozza fel fiát, az áldozat bemutatása előtt azonban egy angyal képében beavatkozott és megmentette a fiút. A zsidó-keresztény hagyomány szerint az áldozatra szánt gyerek Izsák volt, az iszlám hagyomány azonban Iszmáilt akarta feláldozni Ábrahám.

A korábban megpendített szerelmi szál szerepet játszhatott Cso ámokfutásában. Az egyetem egyik tanára szerint Cso a hétfői mészárlás előtt az egyik lány szobájába ment, aki ugyan nem volt a barátnője, de valamilyen kapcsolat volt köztük, elképzelhető, hogy a lány kikosarazta. Cso vele és a kollégiumi szint rangidős diákjával kezdte a mészárlást. A lány egyik padtársa szerint ugyanakkor kizárható, hogy viszony lett volna köztük, mert az áldozatnak volt egy barátja.

Fotó: MTI

Ezután - írja a Guardian - Cso visszatért a szobájába, megírta búcsúüzenetét, amiben a "gazdag kölykök", a "dőzsölés" és a "csaló sarlatánok" ellen kelt ki. Ezután muníciót gyűjtött és két óra múlva az egyetemi épületegyüttes másik végén folytatta a mészárlást, ahol előbb végzett még 30 emberrel, majd öngyilkos lett. Az egyik túlélő szerint Cso hátborzongatóan csendes volt a mészárlás közben, miközben összevissza szórta a golyókat, hogy "bárkit leszedjen, akit csak tud".

Bár Cso 1992 óra az Egyesült Államokban élt, a dél-koreai külügyminisztérium reményét fejezte ki, hogy az amerikai történelem legvéresebb lövöldözése nem járul hozzá a koreaiak elleni előítéletek erősödéséhez. Az egyetem sok koreai diákja egy időre elhagyja az intézményt.