Amerikai elnökjelölt leváltatná az alelnököt

Vágólapra másolva!
Az amerikai Demokrata Párt egyik elnökjelöltségre pályázó politikusa azt indítványozta szerdán, hogy alkotmányos vádemelési eljárás keretében mondassák le Dick Cheney alelnököt, amiért becsapta az országot az iraki háború elindításakor.
Vágólapra másolva!

Dennis Kucinich képviselő szerint Cheney megsértette az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit, és becsapta a kongresszust, valamint az amerikai népet - jelentette a Voice of America rádió. Az ohiói politikus - aki már 2004-ben is harcba szállt az elnökjelöltségért - az iraki invázió kezdete, 2003 óta a Bush-kormányzat legádázabb kritikusai közé tartozik.

Kucinich indoklása szerint az alelnök becsapta a lakosságot azért, hogy belerángassa az országot az iraki háborúba, és továbbra is olyan magatartást tanúsít, amely egy másik háborúba sodorhatja az Egyesült Államokat téves feltevések alapján.

A képviselő állítása szerint Cheney hírszerzési információkat manipulált az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatban, ezenkívül azzal alapozta meg a hadjáratot, hogy nagyon hosszú ideig kitartott az Irak és az al-Kaida terrorhálózat közötti kapcsolódásról szóló, később hamisnak bizonyult teóriája mellett.

Az ohiói politikus szerint Cheney viselkedése egy Irán ellen indítandó háború felé sodorja az országot, jóllehet az alelnök váltig állítja, nincs bizonyíték arra nézve, hogy Irán fenyegetést jelentene Amerikára nézve.

Kucinich alkotmányos vádemelési kezdeményezését az egész képviselőháznak jóvá kellene hagyni, amire a rádió szerint kicsi az esély. Nancy Pelosi házelnök korábban ugyanis már elhárította az ez irányú javaslatokat, azzal érvelve, hogy egy ilyen hosszú folyamat csak felemésztené a demokraták energiáját, és a republikánusok malmára hajtaná a vizet.

A szenátus többségi vezetőjének, a demokrata párti Harry Reidnek arra a nyilatkozatára, miszerint az Egyesült Államok elvesztette az iraki háborút, Cheney kijelentette: cinikus dolog ilyent kijelenteni, az ellenzék úgy hiszi, ezzel politikai előnyt kovácsolhat. Az ország vezetőinek a nemzetbiztonsági érdekek alapján kell döntéseket hozniuk, nem pedig pártjuk szempontját figyelembe véve - tette hozzá.