Választási győzelemre készül a megfúrt Basescu

Vágólapra másolva!
Több mint 18 millió embert várnak az urnák elé szombaton Romániában, hogy állást foglaljanak: kívánják-e vagy sem a parlament által államfői tisztségéből felfüggesztett Traian Basescu végleges leváltását. Ha az igenek kerülnek többsége, Basescunak távoznia kellene a Cotroceni-palotából, ha a nem voksok győzedelmeskednek, Basescu visszatérhet államfői posztjára. A felmérések szerint Basescu kényelmes győzelme várható az alpári stílusúnak is mondható kampány végeztével.
Vágólapra másolva!

Szombaton népszavazáson dönthetnek a romániai választók Traian Basescu, a parlament által leváltott román elnök sorsáról. A többhetes kíméletlen kampány után a szavazóknak arra a kérdésre kell majd válaszolniuk: "Egyetért-e ön Románia államfőjének, Traian Basescunak a leváltásával?" A köztársasági elnöki szék megtartásához Basescunak a nem szavazatok győzelmére van szüksége.

A felmérések szerint Basescu fölényesen nyerheti a népszavazást. A CURS közvélemény-kutató intézet szerint a részvétel 60 százalékos lesz, és 70 százalék a leváltás ellen voksol majd. Az INSOMAR 77,1 százalékos részvételi arányt jósolt, és azt állítja, hogy a voksolók 79,1 százaléka ad majd az államfőnek kedvező szavazatot.

Diktatórikus, magyarellenes

Egy hónappal ezelőtt az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nagy-Románia Párt (PRM) és a Konzervatív Párt (PC) kezdeményezésére a parlament felfüggesztette tisztségéből Basescut. Leváltása mellett tette le időközben a garast a miniszterelnököt adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is. Basescu Demokrata Pártja (PD) azonban támogatja őt.

A Basescu-ellenes politikai erők azzal indokolták a leváltást, hogy szerintük Basescu folyamatosan megsértette az alkotmányt, túlságosan kiterjedt hatáskört akart szerezni magának. Szerintük diktatórikus lépéseket tett, aknamunkát folytatott a kormány és a parlament ellen. Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök a politikai kultúra hiányát is felrótta az elnöknek, az RMDSZ pedig Basescu magyarellenes kijelentéseit is kifogásolta, azzal vádolva az elnököt, hogy meg akarta osztani a romániai magyar közösséget.

Oligarchák és patkányok

Traian Basescu viszont a romániai politikai osztály általános magatartását támadta. Úgy vélte, hogy a politikai elit a forradalom utáni átmeneti időszak terméke, amelyet az oligarchák, a gazdasági érdekcsoportok tartanak a kezükben. Szerinte az ő felfüggesztésére szavazó 322 honatya nem kapott erre felhatalmazást saját választóitól, inkább pártelnökeik utasítására, az említett oligarchák érdekében cselekedtek.

Basescu ezért a politikai elit egészének a megtisztítását helyezte kilátásba, ígéretet tett arra, hogy visszatérése után e cél érdekében szorgalmazni fogja az egyéni választókerületes rendszer bevezetését a jelenlegi listás rendszer helyett. Felvetette az egykamarás parlament kialakítását is. Az átvilágítási törvény elfogadását is sürgette, mert az szerinte megtiltaná, hogy a kommunista rendszer vezetői közméltóságokat tölthessenek be.

A kampány stílusa az MTI szerint meglehetősen alpári volt: az egyik szociáldemokrata politikus például részegesnek minősítette Basescut, aki viszont "rózsaszín patkánynak" titulálta a politikust. A "tolvaj", a "korrupt" és más hasonló kifejezések mindennaposak voltak. A lakosság nagy része - a felméréseknek szerint - valószínűleg fogékonyabbnak bizonyult Basescu általános "igazságtevő" álláspontjára, mint a Basescu-ellenes pártok alkotmányjogi és politikai érvelésére.

(MTI)