Vágólapra másolva!
Az Európai Unió megosztását célzó kísérletek beszüntetésre szólította fel Oroszországot szombaton José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Barroso az emberi jogok oroszországi helyzetét is bírálta. A szamarai EU-orosz csúcstalálkozón szinte semmilyen lényegi előrelépés nem történt.
Vágólapra másolva!

A Focus hírmagazin friss számában, a szamarai EU-orosz csúcstalálkozó után megjelent nyilatkozatában Barroso kijelentette: az utóbbi időben az a benyomás alakult ki, hogy Oroszország egyes uniós tagországokat - mindenekelőtt Lengyelországot és balti államokat - másként kezel, mint a többi tagállamot. "Putyin elnöknek azonban szembesülnie kellett azzal, hogy az európai egység nem bontható meg" - hangoztatta a bizottság vezetője.

Az orosz államfőnek meg kell értenie, hogy Lengyelország érdekei épp olyan törvényesek, mint a franciákéi, a németekéi, vagy a portugálokéi - fogalmazott Barroso, aki az uniós elnöki tisztet betöltő Angela Merkel német kancellárral Vlagyimir Putyin tárgyalópartnere volt a Volga menti városban tartott találkozón. Az Európai Bizottság elnöke ismételten bírálta az emberi jogok helyzetét Oroszországban. "Nem értem, hogy egy olyan hatalmas biztonsági apparátus, mint az orosz, miért nem képes az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok felderítésére" - hangoztatta Barroso.

A jelek szerint éles vitát váltott ki Oroszország és Németország között az a tény, hogy a szamarai konferencián uniós elnöki minőségében Merkel bírálta a rendszerellenes tüntetőkkel szembeni orosz magatartást. Putyin visszautasította a bírálatot, ezzel szemben éles szavakkal kritizálta a német hatóságok fellépését szélsőbaloldali csoportok ellen a fejlett ipari államokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport közelgő, németországi csúcstalálkozója előtt. A német biztonsági szervek a közelmúltban széles körű razziákat tartottak, a G8-csúcs idejére rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, és átmenetileg korlátozták a gyülekezési és tüntetési jogot.

Putyin bírálatát viszont a német kormány utasította vissza. Andreas Schockenhof, a német-orosz kapcsolatok kormányzati koordinátora szombati nyilatkozatában arcátlannak nevezte az orosz elnök kijelentését. A konzervatív politikus szerint az elnök mindig ugyanahhoz a "trükkhöz" folyamodik: amikor Oroszországot bírálják, igyekszik valamiféle ellenpéldát felhozni. Schockenhof emlékeztetett: amikor a nyugati országok az orosz helyhatósági választások során tapasztalt törvénytelenségekre figyelmeztették Moszkvát, Putyin azzal válaszolt, hogy ilyen dolgok az amerikai elnökválasztás során is előfordultak.

Az első berlini értékelések a szamarai csúcstalálkozóval kapcsolatban rámutattak, hogy az EU és Oroszország közötti vitás kérdésekben szinte semmilyen előrelépés nem történt. Ilyen körülmények között egyetlen eredményként azt könyvelték el, hogy a konferenciát - a kedvezőtlen előjelek ellenére - megtartották, s a párbeszéd nem szakadt meg.