Szabadulhatnak az Iránban elfogott finn horgászok

Vágólapra másolva!
A következő két napban elengedhetik az iráni hatóságok azt a három finn állampolgárt, akiket az illetők az ország felségvizeinek megsértéséért fogtak el - közölte szerdán a finn külügyminisztérium. Az Egyesült Arab Emirátusokban dolgozó finnek állítólag szabadságukat töltötték és ezért indultak horgászatra a Perzsa-öbölben.
Vágólapra másolva!

Hamarosan elengedhetik az állíólag iráni vizeken elfogott három finn horgászt - mondta a finn külügyminisztérium, miután szerdán sikerült kapcsolatba lépniük az iráni hatóságokkal. "Minden ok megvan azt feltétezni, hogy a három finn állampolgárt, akik tévedésből léptek iráni területi vizekre, 48 órán belül elengedik" - mondta Pasi Tuominen, a finn külügyminisztérium tanácsosa.

A finn külügy csak most tudott kapcsolatba lépni iráni külügyi illetékesekkel, mert egy nemzeti ünnep miatt hétfőn és kedden munkaszüneti nap volt Iránban. Mindhárman a Nokia-Siemens Networks mobiltelefon-gyártó cég alkalmazottai, az Egyesült Arab Emírségekben, a cég dubaji kirendeltségén dolgoznak. Mint a cég szóvivője elmondta, a három finn dolgozó, rendes évi fizetett szabadságát töltve, horgászatra indult egy kis hajón a Perzsa(Arab)-öböl vizein.

Az Abu Músza sziget közelében tartózkodtak a múlt szombaton, amikor az iráni parti őrség feltartóztatta, majd őrizetbe vette őket. A Hormuzi-szoros bejárata közelében fekvő sziget két másik kis szigettel együtt vitatott terület Irán és az Egyesült Arab Emírségek között. Ténylegesen Irán ellenőrzi, de az Egyesült Arab Emírségek is magának követeli őket.

Iráni felségvizeken

Tavaly egy német és egy francia állampolgár került hasonló helyzetbe. Ők is az Abu Músza közelében horgásztak, őket is őrizetbe vették az iráni felségvizek megsértéséért. Több mint egy év múltán szabadultak csak. Két svéd állampolgár ellen kémkedés miatt emeltek vádat 2006-ban, mert állítólag titkos iráni katonai létesítményeket fényképeztek az öböl egyik, iráni fennhatóság alatt álló szigetén. Egy év múlva kegyelmet kaptak, és távozhattak Iránból.

Idén, márciusban a brit haditengerészet, illetve tengerészgyalogság 15 tagját fogták el az irániak az öböl északi részén, a Satt-el-Arab folyó torkolatában, szintén azzal az indoklással, hogy az illetők megsértették Irán területi vizeit. A kémkedés gyanúja is felmerült Teheránban. Tizenhárom nap múlva, erőteljes brit tiltakozás után az irániak elengedték foglyaikat. Brit részről mindvégig határozottan tagadták, hogy az Irakban szolgálatot teljesítő brit járőrosztag behatolt volna Irán vizeire.

Miután a brit haditengerészek, illetve tengerészgyalogosok már biztonságban voltak, a Sky News brit hírtévé felfedte, hogy az osztag valóban gyűjtött hírszerzési adatokat Iránról. A hírcsatorna szerint ezt maga az alakulat parancsnoka, Chris Air százados mondta, akit a Sky News stábja több bevetésre is elkísért. A riport még a csapat elfogása előtt készült, de a katonák biztonsága érdekében a tévétársaság kiszabadulásukig nem sugározta.