Újabb holland népszavazással ijesztgetik az uniót

Vágólapra másolva!
Újra népszavazást tarthatnak Hollandiában az európai alkotmány hétvégén elfogadott és jelentősen lecsupaszított változatáról. A 2005-ös hollandiai népszavazás elutasító eredménye volt az egyik fő oka, amiért az Európai Uniónak új szerződést kellett kidolgoznia, amivel részben az újabb népszavazásokat akarták elkerülni. A referendum ötletével az egyik holland kormánypárt állt elő, és az ellenzék is támogatja, együtt pedig parlamenti többségük van - írja a Telegraaf.
Vágólapra másolva!

Népszavazást kezdeményezett az európai alkotmány hétvégén elfogadott és jelentősen felvizezett változatáról az egyik holland kormánypárt, a Munkapárt (PvdA). Ebben több ellenzéki párt is támogatja, és így a javaslathoz megvan a parlamenti többség - írja a Telegraaf.

Néhány nappal a 2005. május 29-i franciaországi népszavazást követően a holland szavazók többsége is elutasította az európai alkotmányt. Az integrációpárti kommentátorok szerint ez súlyos válságba taszította az uniót, és az EU vezetői is úgy látták, intézményi reformok szükségesek az EU hatékonyabb működéséhez.

A hétvégén elfogadott mini-alkotmány - amelyet ősszel akarnak aláírni - ennek az eredménye. Az eredeti alkotmányhoz képest jóval rövidebb, reformszerződésnek nevezett dokumentumot igyekeztek olyanra fazonírozni, hogy a tagállamoknak úgymond ne kelljen népszavazásokat tartaniuk róla, tartva az esetleges újabb kudarctól.

Az új dokumentumban ugyan számos holland kérést teljesítenek, de holland lapvélemények szerint így sem vehető biztosra, hogy egy újabb népszavazás sikeres lesz. Jacques Tichelaar, a Munkapárt frakcióvezetője mindenesetre azt mondta: a hétvégi tárgyalások eredménye annyira jó, hogy "nem kell félni az emberektől". Ugyanakkor hozzátette, pártja elfogadja, hogy népszavazás csak akkor lesz, ha a holland államtanács is támogatja.