Vágólapra másolva!
Az USA nem hajlandó elfogadni, hogy Észak-Korea atomfegyverrel rendelkezzen - jelentette be Szingapúrban az amerikai védelmi miniszter. A kijelentés mellett kiállt Kína is, amely szerint a Koreai-félszigetet atomfegyvermentes övezetté kell alakítani. A kommunista vezetésű Észak-Korea jelenleg rendelkezik atomfegyverekkel, és hétfőn újabb kísérleti atomrobbantást hajtott végre, háborús készültségbe taszítva a térséget.
Vágólapra másolva!

A Koreai-félszigetnek abba az irányba kell elmozdulnia, hogy atomfegyvermentes övezet legyen - jelentette ki szombaton egy magas rangú kínai katonai vezető Észak-Korea nukleáris tevékenységével kapcsolatban. Ma Hsziao-tien (Ma Xiaotian) altábornagy a Szingapúrban rendezett regionális biztonsági értekezleten nyugalomra intette a nemzetközi közösséget a feszült koreai helyzet miatt: azt kérte, hogy az érintett felek őrizzék meg hidegvérüket, és mértéktartóan kezeljék a kérdést.

Az atommentes Koreai-félszigetről tett kijelentéssel Kína gyakorlatilag az Egyesült Államok mögé állt a távol-keleti atomkonfliktusban. Robert Gates amerikai védelmi miniszter ugyanis Szingapúrban nem sokkal korábban jelentette ki: az Egyesült Államok nem fogadja el, hogy Észak-Korea atomfegyverrel rendelkezzen. "Nem fogunk ölbe tett kézzel ülni, amikor Észak-Korea olyan képességre tesz szert, hogy bármilyen ázsiai célpontot vagy bennünket képes elpusztítani" - mondta az amerikai miniszter, akinek ez volt a legélesebb hangvételű beszéde a hétfői nukleáris kísérlet óta.

Észak-Korea az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elítélt hétfői kísérleti atomrobbantása óta - dél-koreai közlés szerint - fellőtt hat rövid hatótávolságú rakétát. Phenjan szerdán támadással fenyegette meg Dél-Koreát, mert ez utóbbi csatlakozott a tömegpusztító fegyverek terjedését meggátló kezdeményezéshez.

A térségbeli nagyhatalmak most Észak-Korea következő lépését várják. Dél-Koreában fokozták a készültséget, mert úgy vélik, hogy Phenjan hagyományos fegyvereket bevetve provokatív lépésekre szánhatja el magát a két országot elválasztó demarkációs vonal mentén.

Az USA "megvédi" szövetségeseit

Robert Gates a szingapúri találkozón megerősítette az Egyesült Államok "egyértelmű elkötelezettségét" amellett, hogy megvédi térségbeli szövetségeseit. A politikus megismételte azt az amerikai álláspontot, amely szerint az észak-koreai atomprogram fenyegetést jelent a térség békéjére és biztonságára nézve.

Gates figyelmeztette a phenjani kommunista vezetést, hogy az Egyesült Államok a saját és szövetségesei biztonságát súlyosan veszélyeztető tényezőnek tekintené azt is, ha Észak-Korea nukleáris fegyvert vagy ilyen anyagot adna tovább más országoknak, ezért pedig teljes mértékben Phenjant tennék felelőssé.

Az amerikai védelmi miniszter a szingapúri értekezleten határozottan figyelmeztette Észak-Koreát, hogy hagyjon fel nukleáris tevékenységével, hozzátéve: Washington kész cselekedni, ha Phenjan az Egyesült Államokat vagy ázsiai szövetségeseit fenyegeti. A politikus közölte: attól tartanak, hogy az észak-koreai nukleáris és rakétakísérletek fegyverkezési versenyt indíthatnak el Ázsiában.