Günter Grasst nemkívánatos személlyé nyilvánították Izraelben

Vágólapra másolva!
Nemkívánatos személy lett Izraelben Grünter Grass Nobel-díjas német író, miután közzétett egy verset, amelyben a zsidó államot azzal vádolja, hogy atomarzenálja miatt a világbékét fenyegeti. A múlt héten megjelent vers hatalmas felzúdulást váltott ki, sem az izraeli belügy-, sem a külügyminiszter nem válogatta meg a szavait.
Vágólapra másolva!

"Eli Jisai belügyminiszter nemkívánatos személynek nyilvánította Günter Grasst Izraelben" - jelentette be vasárnap a miniszter hivatalának közleménye, amely szerint a vers "az Izrael Állam és az izraeli nép elleni gyűlölet lángjainak felizzítására tett kísérlet". Három nappal korábban a kormány szégyenletesnek és szánalmasnak minősítette a verset.

A miniszter azt "tanácsolja" a szerzőnek, hogy "ha eltorzított és hazug műveit folytatni kívánja, azt tegye Iránból, ahol őt támogató közönségre fog találni". Dzsavad Samakdari, az iráni kulturális miniszter helyettese viszont szombaton levelet intézett Günter Grasshoz, amelyben elismeréssel adózik neki, "amiért kimondta az igazságot".

A Haaretz izraeli napilap internetes oldala Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter szavait is idézte. Lieberman úgy fogalmazott, hogy Grass költeménye az "úgynevezett nyugati entellektüelek egoizmusának" példája. Ezek az emberek szerinte másodszor is készek lennének feláldozni a zsidókat "az őrült antiszemiták oltárán", csak azért, hogy egy kicsit ismertebbé váljanak, vagy egy kicsit több könyvet eladhassanak.

A bádogdob, a Ráklépésben és számos további világhírű regény 84 éves szerzője prózaversében, amely a Süddeutsche Zeitungban jelent meg, elítéli az iráni nukleáris létesítmények elleni izraeli csapással való fenyegetést, mondván, hogy azok az iráni nép elpusztításához vezethetnek. A múlt szerdán megjelent vers - a címe Amit el kell mondani (Was gesagt werden muss) - azonnal bírálatokat váltott ki (ezekről itt olvashat bővebben), miután a Süddeutsche Zeitung, a La Repubblica és a New York Times is lehozta.

Izrael "nukleáris potenciálja" egyre nagyobb, és ugyan nem titokban gyarapodik, de ellenőrizetlen. A zsidó állam így veszélyezteti az "egyébként is törékeny világbékét", amit feltétlenül el kell mondani, mert előfordulhat, hogy " holnap már késő lesz". Grass bírálta Németországot is, amiért a napokban ismét eladott Izraelnek egy tengeralattjárót, amelyet szakértők szerint el lehet látni atomrobbanófejjel felszerelt, közepes hatótávolságú rakétákkal. Grass Iránra utalva azt írta, hogy a németektől vásárolt izraeli tengeralattjáróról egy olyan országra lehet csapást mérni "mindent megsemmisítő robbanófejjel", ahol "egyetlenegy atombomba létét" sem sikerült bizonyítani. Azt javasolta, hogy ne csak az iráni nukleáris létesítményeket, hanem az izraeli atomarzenált is helyezzék állandó nemzetközi felügyelet alá.