Ötven év börtönt kapott Hágában a volt libériai elnök

Vágólapra másolva!
Ötven év börtönre ítélte szerdán Charles Taylor volt libériai elnököt a Sierra Leone-i háborús bűnöket tárgyaló ENSZ-bíróság. A II. világháborút követő nürnbergi per óta most először ítélkezett volt államfő felett egy nemzetközi törvényszék.
Vágólapra másolva!

Kiszabta a bírságot Charles Taylorra a háborús bűnöket tárgyaló különleges ENSZ-bíróság szerdán Hágában. A jelenleg 64 éves libériai elnöknek ötven évet kell börtönben töltenie. "A vádlott felelős az emberiség történetének legszégyenteljesebb bűncselekményeinek segítéséért, bátorításáért, tervezéséért" - fogalmazott az ítéletet bejelentő bíró szerdán.

Charles Taylort a 1996 és 2002 között elkövetett szörnyűségek miatt vontak felelősségre, az összesen tízéves polgárháborúban egyes források szerint 120 ezren haltak meg. A Taylor közvetett irányítása alatt álló erők egyik célja a vád szerint az ország gyémántbányáinak erőszakos kiaknázása volt, fő eszközük pedig a tömeges megfélemlítés és terror.

A vádak között gyilkosság, civilek zaklatása, nemi erőszak, szexuális rabszolgaságra kényszerítés, gyermekkatonák toborzása és bevetése is szerepelt. A bíróság szerint a 64 éves Taylor ezek nagy részében nem nyilvánítható közvetlen felelősnek, hanem felbujtóként vagy segítőként kezelendő. A volt elnök az ügyészek szerint fegyverekkel, lőszerrel és egyéb hadianyagokkal látta el a szomszédos Sierra Leónéban tevékenykedő, kegyetlen módszereikről hírhedtté vált lázadókat, cserében kényszermunkával bányásztatott, úgynevezett véres gyémántokat kapott.

A bíróság már a múlt hónapban bűnösnek nyilvánította Taylort, most csak a büntetést szabták ki. Az exelnök végig tagadta a vádakat, amelyek szerinte politikai indíttatásúak voltak. Azt hangoztatta, hogy célja éppen a béke megteremtése volt a térségben.

Charles Taylort 2006-ban Nigériában tartóztatták le. Pere 2007-ben Freetownban kezdődött, és - miután időközben biztonsági okokból Hágába költöztették - tavaly tavasszal fejeződött be. Brit bejelentés szerint a várható börtönbüntetést Taylor az európai szigetországban tölti majd le.

A II. világháborút követő nürnbergi per óta először ítélkezett volt államfő felett egy nemzetközi törvényszék.