Kommandózó krumplikat üthet ki az észak-koreai Miki egér

kemény mókus, észak koreai rajzfilm
Vágólapra másolva!
Észak-Korea történelme során először léptek fel az országban Miki egérnek és Micimackónak öltözött figurák, akiknek az ország legfelső vezetői tapsoltak egy múlt heti előadáson. A nyugati kultúrát kirekesztő országban hatalmas újdonság a Disney-figurák szerepeltetése, és új kihívást jelenthet az ország saját rajzfilmhőseinek is. Phenjan eddig pöttöm állatkatonákkal és bátor zöldségekkel nevelte szocializmusra a fiatalságot. Összeszedtük, hogy kiket fenyeget Miki egér betörése a dübörgő észak-koreai rajzfilmiparban.
Vágólapra másolva!

Meglehetősen bizarr jelenet szemtanúi lehettek a héten azok az észak-koreaiak, akik a sztálinista ország állami televíziójából tájékozódnak a világ folyásáról. Hétfőn, meglepetésre, a megszokott kommunista propaganda vagy az Amerika ellen harcoló észak-koreai mesehősök helyett ősi ellenségük, az Egyesült Államok népszerű rajzfilmkarakterei integettek vissza a tévéből. A figurák ugyan elég esetlenül ugrándoztak, de a tévénézőknek hamar rá kellett jönniük, hogy az amerikai kultúra ikonjait nem nevetség tárgyaként állították eléjük bölcs vezetőik: Miki egér, Micimackó és Tigris táncát a tévében lelkes tapssal, az első sorból éljenezték a diktatórikus ország marcona tábornokai, köztük Észak-Korea új vezetője, Kim Dzsong Un.

Amerikai és brit napilapok kommentárjai szerint valószínűleg ez volt az első alkalom, hogy az amerikai kultúrával szemben igen ellenséges országban Disney-figurák állhattak színpadra egy jelentősebb állami rendezvényen. Észak-Korea előző vezetője, a tavaly decemberben elhunyt Kim Dzsong Il még szigorúan korlátozta a nyugati kultúra beáramlását, így az észak-koreai tévénézőket biztosan nem tette ki ilyen látványnak. Úgy tűnik azonban, hogy fia, a hatalma megszilárdításáért küzdő Kim Dzsong Un egy sikertelen rakétakísérlet és országának egyre súlyosabb elszigetelődése után most új területen próbál megújulást hozni a koreai politikába.

A KCNA Észak-Koreai hírügynökség közleménye szerint az új vezető "grandiózus tervet dolgozott ki, amellyel idén drámai fordulatot készít elő az irodalom és a művészetek területén". Az állami média szerint a tévében bemutatott művészcsoportot is személyesen Kim Dzsong Un állította össze, így valószínűleg a Disney-figurákat ugráltató, "népszerű külföldi dalokat" játszó előadás is része a vezető új művészeti koncepciójának. Ha valahogyan, ezzel biztosan szakítani tud az elődei által ráhagyományozott, zárkózott, szigorú imiddzsel.


szólj hozzá: Disney-figurák Észak-Koreában

Disney-figuráknak tapsol Kim Dzsong Un

Van hagyománya

Észak-Koreában nem ismeretlenek a Disney-figurák, hiszen a Kínából beáramló olcsó fogyasztási cikkeken, iskolatáskákon, pólókon, pizsamákon gyakran szerepel Micimackó, Dumbó vagy Miki egér, és a brit Telegraph szerint a gyerekek körében évek óta kifejezetten népszerűek. 2001-ben Kim Dzsong Un bátyja, Kim Dzsong Nam is azért esett ki apjuk kegyeiből, mert inkognitóban a Japánban található Disneylandbe utazott, de ott leleplezték, és őrizetbe vették. Ennek ismeretében még inkább fordulatot jelenthet, hogy immár a kommunista párt és a hadsereg felsővezetői is a kényes családi történetre emlékeztető figuráknak tapsolnak: az is lehet, hogy az országba beengedett Disney-figurák hamarosan kiszorítják a hagyományos, Amerika-ellenes propagandát hirdető, szürreális észak-koreai mesehősöket.

Pedig az országban nagy hagyománya van a rajzfilmeknek: már az 1950-es években is születtek ízig-vérig hazafias és kommunista propagandával átitatott animációk az Észak-Korea ellen ördögi tervet forraló amerikaiakról, akiket a hős koreaiak móresre tanítanak. Később a katonai hőstettek mellett a vetemények megvédése, a szorgos tanulás és a biztonságos közlekedés is a rajzfilmek témájává vált, a népszerűbb észak-koreai rajzfilmhősök közé pedig olyan karakterek verekedték be magukat, mint a folyton pisztolyával hadonászó apró mókus katona, a kungfuzó krumplikat csatába vezető burgonya parancsnok vagy a veteményt nyílpuskával őrző, vörös karszalagos béka csősz.

Az észak-koreai rajzfilmgyártás az elmúlt két évtizedben az ország egyik fő bevételi forrásává is vált: a phenjani SEK rajzfilmstúdió egy időben 1600 rajzolót alkalmazott, és különböző pletykák szerint egyes nyugati rajzfilmekbe is rendszeresen bedolgozott. Egy, az ország gazdaságát figyelő hírportál, a North Korea Economy Watch szerint a gyerekeket szocialista erkölcsökre oktató rajzfilmek mellett bedolgoztak többek között a Walt Disney stúdiónak is, az Oroszlánkirály és a Pocahontas című rajzfilmek folytatásába, bár ezt az amerikai cég tagadja. A SEK mindenesetre az elmúlt években már a számítógépes, 3D-s grafikára is áttért, és 2005-ben megszületett az első Észak- és Dél-Korea által közösen készített rajzfilm is. Bár a világtól elzárt Észak-Korea saját rajzfilmjeihez viszonylag nehéz hozzáférni, internetes videomegosztókon és filmes oldalakon már azok közül is jó néhány megnézhető.

1. Gonosz amerikai rovarok inváziója


szólj hozzá: Amerikai rovarok támadása

Az interneten elérhető egyik első észak-koreai propagandarajzfilm 1957-ben készült, így még fekete-fehér. A 10 perces kisfilm egy gonosz amerikai tábornoknak és tanácsadójának sötét tervét mutatja be, akik pusztításra és kórok terjesztésére kiképzett rovarokat dobnak le Koreában, és így akarnak éhínséget szabadítani az országra. Az USA-feliratos bombákból kirajzó bogarakat azonban jól felkészült, LEGO-emberekhez hasonlatos dél-koreai hazafiak likvidálják dicsőséges zenére, a pénzsóvár főgonosz pedig saját ármányának áldozatává válik.

2. Ceruzával és szögmérővel a tankok ellen


szólj hozzá: Ceruza-rakéták és szögmérés

Hogy mennyire átitatta a háborús propaganda az észak-koreai rajzfilmgyártást, azt talán ez a szintén jó néhány évtizede készült darab szemlélteti a legjobban. A film témája kifejezetten ártatlan lenne: arra ösztökéli a gyerekeket, hogy tanuljanak szorgalmasan, mert a matematikai, geometriai tudásra szükség van az életben. A főhős, a matekhoz nem sokat konyító kisfiú úgy jön rá erre, hogy álmában tengeren úszó amerikai tankoktól és hadihajóktól kell megvédelmeznie Észak-Koreát. Iskolás társaival egy ideig vissza is tartják a gonosz US feliratú járműveket, ceruzákból készített rakétákkal robbantva szét őket, de mivel nem tanulták meg a szögmérő kezelését, végül lövedékeik célt tévesztenek. A rémálomból felébredő fiú levonja a következtetést: meg kell tanulnia a geometriát, ha szét akarja lőni a gonosz amerikai imperialistákat.

3. A krumplibrigád legyőzi a kártevőket


szólj hozzá: Észak-Koreai hős krumplik

Zöldségek a főszereplői ennek az 1993-as rajzfilmnek, amelyben bátor krumpli katonák védelmezik meg a veteményt a gonosz kis fekete kártevőktől. A folyton aggodalmaskodó kukoricák saját csuhéjukkal takarják el a szemüket a veszedelem láttán, de a keménykötésű burgonyák nem riadnak meg, és puszta kézzel elbánnak az alattomos ellenséggel. A mese pikantériája, hogy a győztes krumplik a csata végeztével boldogan aratják le magukat, hogy végül meghámozva, kisütve csomagolt chipsszé váljanak az észak-koreaiak asztalán.

4. Vakon is gyilkol a vörös karszalagos béka csősz


szólj hozzá: Rovarölő békacsősz

A termés megvédése láthatóan sok mesét ihletett Észak-Koreában, egy másik, ezúttal állatokat szerepeltető kisfilm főhőse egy vörös karszalagot viselő, gyilkos nyilakat lődöző béka, aki csőszként őrzi a növényeket a kártevőktől. A békát a gonosz rovarok megpróbálják elvakítani, hogy elpusztíthassák a veteményt, de ő heroikusan szembeszáll velük, és mind egy szálig lenyilazza az ocsmány férgeket.

5. Amerikai farkasokat reguláz a pöttöm mókuskatona


A sorozat 31. epizódja. A rész második felét ide kattintva tudja megnézni

Az interneten fellelhető észak-koreai rajzfilmek közül egyértelműen a Mókus és Sündisznó című háborús sorozat tűnik a legnépszerűbbnek, amely immár legalább 31 epizódot élt meg. A sorozatot internetes letöltőoldalak szerint 1977-ben kezdték gyártani, de még most is készülnek hozzá új részek, így a minősége az első részek óta jelentősen fejlődött. Főhősei állatok, amelyek különböző népek katonáit személyesítik meg: a főszereplő mókus és süni apró termetű észak-koreai katonák, akik folyamatosan fegyveres konfliktusokba kerülnek a gonosz ellenséggel. A harcokban, fegyverekben és ármánykodásban bővelkedő sorozatban a gonosz farkasok és menyétek próbálnak keresztbe tenni a békés állatoknak, akiket a zöld katonai sisakkal és kézi fegyverekkel felszerelt Mókus és Süni igyekszik megvédeni.

6. Gyerekeket megmentő vörös csillagos rendőrnő

Viszonylag új az a tanulságos mese is, amely egy karácsonyi történet keretében próbálja biztonságos közlekedésre tanítani a gyerekeket. A rajzfilmben megjelenített felirat alapján valószínűsíthető, hogy 2006-ban készült: a filmben két észak-koreai viszonylatban elképzelhetetlen jómódban élő gyermek szerepel, akik sárkányt eregetni és játszani indulnak a városba. A kislányt majdnem elüti egy teherautó, és csak egy kedves, fiatal rendőrnőnek köszönheti, hogy megmenekül. A rendőr a mese végén elmagyarázza nekik, milyen fontos körültekintően közlekedni.