Tömeges ólommérgezés gyerekeknél

Vágólapra másolva!
Több száz kínai gyereknél fedeztek fel ólommérgezést egy közép-kínai tartományban. Valószínűleg egy már bezárt vegyi üzem tisztítatlan szennyvize és hulladéka lehet a felelős. A járási vezetőt, aki szerint a gyerekek a ceruzájuk végét rágták, ettől kaphattak mérgezést, azonnal leváltották posztjáról.
Vágólapra másolva!

Több száz gyermeknél fedeztek fel ólommérgezést a közép-kínai Hunan tartományban, 92 esetében súlyos állapotot mutatott ki egy friss vizsgálat - jelentette helyi forrásokra hivatkozva a kínai média csütörtökön.

A felelősnek tartott Meilun Chemical Materials Limited Co. nevű vállalat állítólag tisztítás, kezelés nélkül bocsátotta ki szennyvizét és ipari hulladékát. A vegyi üzemet már a múlt hónapban bezárták, berendezéseit szétszerelték, az áramot a területén kikapcsolták. Az intézkedésre azután került sor, hogy híre kelt, több mint háromszáz gyerek szenvedett ólommérgezés. Úgy tudni, a nehézfémmérgezés első jeleit már 2012-ben észlelték.

Tesztelik a gyerekeket

A megyei kormányzat elrendelte a telep hatszáz méteres körzetében lakó gyerekek orvosi vizsgálatát. Ennek eddig 315-en tettek eleget, de 393-an még nem estek át rajta, vagy azért, mert nem voltak elérhetők, vagy mert nem vállalták a tesztet.

A határérték ötszöröse

A kínai központi televízió beszámolója szerint a gyermekek vérében talált ólomkoncentráció eléri az 501 mikrogrammot literenként, vagyis a korosztályra megszabott határértéknek több mint ötszörösét. Az érintett Tapu járás vezetője a televízió kamerája előtt azt találta mondani, a mérgezés lehetséges oka, hogy a gyerekek a ceruzájuk végét rágják. Szu Ken-lin azóta már nincs a posztján, és több más helyi vezetőt is leváltottak.

Nem ritka megbetegedés

Kínában nem ritka a tömeges ólommérgezés, 2009-ben például - szintén Hunan tartományban - legkevesebb 1300 gyerekről derült ki, hogy a vérében ólom van. Egy olvasztóüzemet bezártak. 2011-ben Anhuj tartományban egy akkumulátorgyárról derült ki, hogy felelős 200 gyerek egészségkárosodásáért. Hasonló esetet jelentettek Csöcsiang tartományból is, ahol hatszáz ember - köztük 103 gyerek - kapott ólommérgezést alufólia-készítő üzemek miatt.

Az ólommérgezés idegrendszeri, izom- és szaporodószervi problémákat okoz, károsítja a vérképző szerveket és csökkenti számos létfontosságú enzim működését.