Berlin leállított egy oroszországi hadiipari nagyberuházást

Vágólapra másolva!
A német sajtó szerint az eset precedensértékű és túlmutat az Oroszország elleni uniós gazdasági szankciókon.
Vágólapra másolva!

A német kormány az ukrán válság miatt leállított egy 100 millió euró értékű oroszországi hadiipari beruházást, annak ellenére, hogy az üzletre nem vonatkozik az uniós fegyverembargó. A Süddeutsche Zeitung értesülése szerint a gazdasági minisztérium visszavonta a Rheinmetall technológiai hadiipari részlegének exportengedélyét, amelyet egy oroszországi lövészeti kiképző központ felépítéséhez adott ki az előző, konzervatív-liberális kormány.

A minisztérium utasítására már márciusban felfüggesztették a beruházást, a Süddeutsche Zeitung birtokába került dokumentum szerint pedig a tárca most végérvényesen visszavonta az engedélyt. A lap szerint az eset precedensértékű és túlmutat az Oroszország elleni uniós gazdasági szankciókon, hiszen azok nem vonatkoznak az idén augusztus 1. előtt megkötött hadiipari szerződésekre.

Az idén fejezték volna be a beruházást

A Rheinmetall még 2011-ben nyerte el a 100 millió eurós megbízást egy évi 30 ezer katona kiképzésére alkalmas szimulációs központ kialakítására a Nyizsnyij Novgorod térségében fekvő Mulinóban. A német cég a világ legmodernebb lövészeti kiképző állomását tervezte meg az orosz hadseregnek, a beruházást az eredeti tervek szerint az idén fejezték volna be.

Németország a legnagyobb fegyverexportőrök között van, rendszerint a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Oroszország után, a hadiipari vállalkozások nagyjából 200 ezer embert foglalkoztatnak. A tavaly ősz óta kormányzó konzervatív-szociáldemokrata nagykoalícióban a gazdasági minisztérium a szociáldemokratákhoz került. Sigmar Gabriel tárcavezető szerint fel kell tartóztatni az előző kormány idején kibontakozott trendet, az úgynevezett harmadik országokba - nem uniós tagországokba és nem NATO- tagállamokba - irányuló fegyverexport növekedését, és a hadiipari ügyeket nem gazdaságpolitikai, hanem kül- és biztonságpolitikai kérdésként kell kezelni.