Magyarország segít megvédeni a szerb határt

Horgos, 2016. július 26. Éhségsztrájkot folytató migránsok a szerb-magyar határ közelében Horgosnál 2016. július 26-án. Két nappal korábban 130 migráns érkezett gyalog Belgrádból Horgosra, akik közül július 25-én mindössze negyvenen folytattak éhségsztrájkot a tranzitzóna közelében, hogy Magyarország megnyissa a határt előttük. MTI Fotó: Balogh Zoltán
Vágólapra másolva!
Magyarország továbbra is támogatja Szerbiát az illegális bevándorlás megfékezését célzó határvédelemben, és kész arra, hogy nemcsak a Magyarországgal, hanem a Bulgáriával és a Macedóniával közös határszakaszon is információkkal, emberekkel és jogi tanácsokkal segítse a balkáni országot - jelentette ki Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön a vajdasági Hajdújáráson, miután találkozott Nebojsa Stefanovics szerb miniszterrel.
Vágólapra másolva!

A két miniszter tárgyalt Szerbia és Magyarország biztonsági helyzetéről, különös tekintettel a migrációs nyomásra. Megegyeztek abban, hogy olyan javaslatokat dolgoznak ki, amelyek lehetőséget biztosítanak a migránsválság kezelésére mind az Európai Unió, mind a szomszédos országok számára.

Pintér Sándor kiemelte, hogy a magyar álláspont szerint az Európai Uniót és az EU külső határait meg kell védeni. Akik jelenleg Szerbiában és Macedóniában tartózkodnak, azok illegálisan léptek be az országok területére, ezért első számú feladat a határok megvédése, amiben Magyarország szívesen segít Szerbiának. A belügyminiszter szerint

amint megoldódik a határvédelem kérdése, megszűnnek a szerb-magyar határon a tranzitzónáknál várakozók hosszú sorai.

Újságírói kérdésre válaszolva Pintér Sándor azt mondta: nincsen lehetőség arra, hogy növeljék a naponta átvett menedékkérelmek számát. Azoknak van esélyük bejutni Magyarországra, akik valódi menekülteknek minősülnek, annak viszont, aki a genfi egyezmény szerint nem minősül annak, semmi esélye sincs a pozitív elbírálásra.

Migránsok a szerb-magyar határ közelében Horgosnál Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar és a szerb rendőrség az utóbbi egy évben hatékonyan működött együtt. A szerb rendőrség feladata most az, hogy megerősítse a szerb külső határok védelmét, és Magyarország ebben is azonnal felajánlotta segítségét - tette hozzá.

A megerősített határvédelem egyben üzenet is: Szerbia nem tolerálja az embercsempészetet és az országba vagy onnan kifelé irányuló illegális határátlépéseket.

A szerb belügyminiszter szerint emellett kiemelkedő jelentősége van a visszafogadási és toloncegyezményeknek, mert azok segíthetnek a Szerbiára és az Európai Unióra nehezedő nyomás kezelésén. Amennyiben betartják a toloncegyezményeket, egyre több embert tudnak visszaküldeni származási országukba, vagy abba az országba, ahonnan Szerbiába érkeztek.

Rábeszélnék a határon várakozókat

A találkozón fontos kérdés volt az, hogyan lehetne rábeszélni a szerb-magyar határon várakozó migránsokat arra, hogy ne a határsávban, hanem a befogadóközpontokban várakozzanak, és ott várják meg kérelmeik elbírálását. Jelenleg sokan azt gondolják, hogy ha a határon várakoznak, gyorsabban juthatnak át Magyarországra.

Nebojsa Stefanovic kiemelte, hogy a környező országok közül csak Magyarország fogad be bizonyos számú migránst. Hozzátette: nincsenek pontos adatai arra vonatkozóan, hogy az idei esztendőben hányan haladtak át Szerbián, de jelenleg valamivel több mint négyezren vannak az ország területén.