Az amerikai képviselőház akadályozza a guantánamói börtöntelep bezárását

DETAINEES IN THEIR ENCLOSURES AS RUMSFELD TOURS CAMP X-RAY FACILITY Horizontal UNIFORM POLITICS PRISONER
A detainee from Afghanistan wipes himself down as another detainee looks out from his enclosure at Camp X-Ray at Guantanamo Bay, Cuba, 27 January, 2002. Secretary of Defense Donald Rumsfeld toured the controversial facility which is holding 158 detainees from the Afghan conflict. AFP PHOTO/POOL/KEVIN LAMARQUE / AFP / REUTERS POOL / KEVIN LAMARQUE
Vágólapra másolva!
Az amerikai képviselőház olyan törvényt fogadott el, amely megtiltja a guantánamói börtöntelepen lévő foglyok elszállítását máshová. 
Vágólapra másolva!

A kubai területen lévő Guantánamo katonai támaszpontján a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után hozta létre a börtöntelepet még George W. Bush kormányzata, annak bezárása Obama elnök egyik ígérete volt, amelyet még a 2008-as elnökválasztási kampányában tett.

Csütörtökön délelőtt azonban a szövetségi képviselőház olyan törvényt szavazott meg, amely megtiltja a Guantánamón őrzött foglyok elszállítását máshová, s ezzel lényegében akadályozza Obama ígéretének valóra váltását, azaz a börtön bezárását.

Guantanamo Forrás: AFP/Kevin Lamarque

Az elfogadott törvény tervezetét Jackie Walorski, indianai republikánus képviselő nyújtotta be, és a képviselőház 244:174 arányban szavazta meg. A foglyok elszállítására vonatkozó tiltás az Egyesült Államok következő elnökének hivatalba lépéséig, vagy a 2017-es pénzügyi év nemzetvédelmi törvényének elfogadásáig érvényes (ha a törvényt az új elnök hivatalba lépése előtt fogadnák el).

Tizenkét demokrata képviselő is megszavazta a törvényt, négy republikánus viszont ellene voksolt.
A voksolás után Walorski képviselő a sajtónak elmondta, hogy a következő lépés az lesz, hogy a szenátus is így döntsön. Mindezzel együtt is, korántsem biztos, hogy az esetleg törvényerőre emelt törvény életbe is lép, hiszen Obama elnök vétót ígért.

61 emberről van szó

A republikánus képviselők azzal érveltek a törvény mellett, hogy

a foglyok szabadon bocsátása veszélyezteti az amerikai nemeztbiztonságot,

s ennek indoklásaként azt hozták fel, hogy két korábbi fogoly, akit Obama elnök bocsátott szabadon, bizonyítottan terrorszervezethez csatlakozott.

Guantánamón jelenleg még 61 foglyot őriznek, közülük húszat már tisztáztak, ők a szabadon bocsátásukra várnak.