Kilép a brit Nemzetközösségből a Maldív-szigetek

Horizontal British lawyer Patricia Scotland, Baroness Scotland of Asthal, poses on November 28, 2015 in St. Julian, Malta. The Commonwealth appointed its first female secretary-general on November 27, 2015 when leaders chose Dominica-born lawyer Patricia
Patricia Scotland
Vágólapra másolva!
Elhagyja a brit Nemzetközösséget a Maldív-szigetek, mert a szervezetben "méltánytalanul és igazságtalanul" bántak az országgal – közölte a maléi külügyminisztérium.
Vágólapra másolva!

Szeptemberben az 53 tagú szervezet, amely jobbára egykori brit gyarmatokból áll, figyelmeztette a Maldív-szigeteket, hogy felfüggeszthetik az ország tagságát a Nemzetközösségben, ha nem javít a demokrácia állapotán és az emberi jogok helyzetén. Válaszul az indiai-óceáni turistaparadicsom kormányzata csütörtökön kijelentette, hogy

a szervezet beavatkozik az ország belügyeibe,

ami ellentétes az ENSZ és a Nemzetközösség alapokmányával. Malé szerint a szervezet a Maldív-szigeteket saját befolyásának növelésére akarja felhasználni a nemzetközi politikában.

Patricia Scotland Forrás: AFP/Alberto Pizzoli

A kilépésről meghozott döntést a kormány közleménye "nehéznek, de elkerülhetetlennek" nevezi.
Patricia Scotland, a Nemzetközösség főtitkára közleményben reagált, melyben azt írja, szomorú és csalódott a döntés miatt, és reméli, hogy az csak ideiglenes, és Malé mielőbb visszatér a nemzetközösség családjába.

A Maldív-szigetek első demokratikusan választott vezetőjét, Mohamed Nasídot 2012-ben vitatott körülmények között távolították el, és a politikai helyzet azóta sem stabilizálódott a szigetországban. Az azóta Londonban élő Nasíd pártja azt mondja, Abdulla Jamín kormánya a parlament megkérdezése nélkül döntött a kilépésről, és a lépés helyrehozhatatlan károkat fog okozni az országnak.

Eltűntek az emberi jogok

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint a Maldív-szigeteken az emberi jogok "teljes szabadesésbe" kezdtek az elmúlt néhány évben, a hatalom koncepciós perek segítségével záratja börtönbe politikai ellenfeleit, és példátlan hadjáratot indított a független sajtó ellen. Mindezt a maléi kormány határozottan visszautasítja.