A NATO és az EU szorosabb együttműködésről állapodott meg

Vágólapra másolva!
A NATO-tagországok külügyminiszterei megállapodtak az Európai Unióval való szorosabb együttműködésről. A NATO és az EU össze akarja hangolni a védelmi ipar és a kutatás kapacitásait, erősebb együttműködés lesz a hibrid fenyegetések elleni küzdelemben és a számítógépes biztonság területén, erősítik az együttműködést a tengeri térségekben.
Vágólapra másolva!

A NATO és az Európai Unió képviselői stratégiai jellegű együttműködésről állapodtak meg kedden, mivel a több irányból érkező váratlan fenyegetések és a soha nem látott biztonsági kihívások miatt minden eddiginél szorosabban kapcsolódik össze Európa és Észak-Amerika biztonságának kérdése - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a tagországok kétnapos brüsszeli külügyminiszteri tanácskozásának szünetében, kedden.

Stoltenberg tájékoztatása szerint az elfogadott zárónyilatkozat rögzíti, hogy

a katonai szövetségnek és az uniónak összehangolt és egymást kiegészítő módon kell cselekedniük

a térséget fenyegető erőpróbákkal szemben, annak érdekében is, hogy elkerülhetők legyenek a hatékonyságot hátráltató átfedések.

Ugyanaz a cél

Egy erősebb Európa jó a NATO-nak, és egy hatékonyabb NATO jobb az Európai Uniónak - hangsúlyozta Stoltenberg. Hozzátette, a NATO pozitívan értékeli, hogy Európa kezébe veszi saját biztonságának megteremtését, és erőfeszítéseket tesz arra, hogy elérje ezt a célt.

- fogalmazott a főtitkár.

A NATO továbbra is a transzatlanti kollektív védelem alapvető fóruma - szögezte le Stoltenberg, de üdvözölte az uniós országok folyamatos erőfeszítéseit az európai védelmi képességek javítására és finanszírozásuk növelésére.

Konkrét területeken

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette, hogy a két szervezet egyedülálló és nélkülözhetetlen partnerei egymásnak. A jelentkező kihívásokra az eszközök széles választékával képesek közösen válaszolni, amely jobb biztonságot teremt Európában és azon túl is - tette hozzá.

Mogherini elmondta, hogy

a zárónyilatkozatban rögzítettek szerint konkrét területeken fogják erősíteni a két szervezet stratégiai partnerségét.

Ide tartozik a hibrid fenyegetések elleni küzdelem, az olyan operatív együttműködési kérdések, mint a tengeri térségekben való közös fellépés, a számítógépes biztonság és védelem területe, valamint más védelmi képességek fejlesztése. A két szervezet össze kívánja hangolni a védelmi ipar és a kutatás kapacitásait, valamint növelni fogja a védelmi és biztonsági erőforrások kiaknázását és összehangolását - tájékoztatott a főképviselő.