Az izlandi Kalózpárt harmadjára sem tudott koalíciót kovácsolni

Vágólapra másolva!
Az izlandi előrehozott választásokon harmadik Kalózpárt harmadjára sem tudott kormányzóképes koalíciót létrehozni. Az államfő azután bízta meg a Kalózpártot a kormányalakítással, hogy a két nagyobb párt egyike sem járt sikerrel koalíciós tárgyalásain.
Vágólapra másolva!

Harmadszorra is kudarcba fulladtak a kormányalakítási tárgyalások Izlandon, a kormányalakítással megbízott Kalózpártnak (Píratar) sem sikerült megállapodást elérni a koalíciós megbeszéléseken - jelentette hétfőn az északi ország médiája. A Reuters hírügynökség izlandi médiajelentésekre hivatkozva közölte: a tárgyalásokban a Kalózpárt és a Baloldali-Zöld Mozgalom mellett három másik párt vett részt, de nem sikerült dűlőre jutniuk a célul kitűzött balközép kormánykoalíció létrehozásában.

Nem tudtak megegyezni

Korábbi értesülések szerint Jónsdóttir a zöldekkel, szociáldemokratákkal, valamint a Fényes Jövővel és a Függetlenségi Pártból levált Reformpárttal (Vidreisn) szeretett volna szövetségre lépni. Az öt pártnak 34 mandátuma van a 63 fős parlamentben, vagyis koalíciót alkotva meglenne az abszolút többsége.

A Daily Morgunbladid című lap Birgitta Jónsdóttirt idézve azt írta: az érintett pártok nem tudtak megegyezni a halászati politika és a kormányzati kiadások kérdéseiben, a Kalózpárt vezetője pedig hamarosan visszaadja kormányalakítási megbízást.

A nagyobb pártoknak sem sikerült

Az izlandi államfő az októberi előre hozott parlamenti választásokon harmadik helyen végzett Kalózpárt vezetőjét, Birgitta Jónsdóttirt december elején bízta meg kormányalakítással, miután a feladatra előzőleg felkért két nagyobb párt egyike sem járt sikerrel. Addig ugyanis sem a konzervatív Függetlenségi Párt elnöke, Bjarni Benediktsson, sem pedig a Baloldali-Zöld Mozgalom élén álló Katrín Jakobsdóttir nem tudott megegyezni a többi párttal.

Az október 29-én megrendezett, előrehozott parlamenti választásokon egyik politikai erő sem szerzett abszolút többséget a 63 tagú törvényhozásban. Az eddig kormányzó és a tavasszal kirobbant nemzetközi offshore-botrány, az úgynevezett Panama-iratok miatt megbukott jobbközép koalíció elvesztette többségét - a Függetlenségi Párt 21, míg a vele kormányzó liberális Haladó Párt nyolc helyet szerzett, vagyis 11 mandátummal kevesebbet, mint a legutóbbi, 2013-as választásokon. A zöldek 10, a kalózok szintén 10, míg a Reformpárt hét, a Fényes Jövő négy, a Szociáldemokrata Szövetség pedig három mandátumot nyert el.