Trump: Hónapokon belül megkezdődik a fal építése a mexikói határon

President Trump Visits the Department of Homeland Security Horizontal
US President Donald Trump holds up an executive order to start the Mexico border wall project at the Department of Homeland Security facility in Washington, DC, on January 25, 2017. / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM
Vágólapra másolva!
Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a két rendeletet, amely a bevándorlásról és az amerikai határok védelméről - köztük a Mexikóval közös, déli határon építendő falról - rendelkezik. Az építkezés hónapokon belül megkezdődik, és az elnök továbbra is azt akarja, hogy ennek költségeit Mexikó állja.
Vágólapra másolva!

A hivatalába múlt pénteken beiktatott Donald Trump a belbiztonsági minisztérium épületében írta alá a két elnöki rendeletet.

Az egyik az illegális bevándorlás megfékezéséről szól és a szövetségi támogatás megvonását helyezi kilátásba olyan - többnyire demokrata politikusok irányította - szövetségi államok és városok számára, ahol menedéket nyújtanak az illegális bevándorlóknak. A másik elnöki rendelet az amerikai határok megerősített védelméről szól, és ezen belül

a mintegy 3200 kilométeres amerikai-mexikói határon megépítendő falról.

A rendeletek aláírása után az elnök rövid beszédet tartott a minisztériumban, oldalán John Kelly, már kinevezett belbiztonsági miniszterrel.

Életeket mentene a fallal

Trump, miután leszögezte, hogy "visszaállítjuk a rendet és a törvényességet" az országban, hangsúlyozta, hogy

ezért az Egyesült Államok mától kezdve visszaveszi az ellenőrzést határai felett. "Ezzel életeket mentünk a határ mindkét oldalán" - tette hozzá.

Leszögezte, hogy a belbiztonsági minisztérium munkatársai túl hosszú ideig nem tehették rendesen a dolgukat, de mostantól minden megváltozik. Kritikusnak nevezte a helyzetet az Egyesült Államok déli határainál, és kilátásba helyezte, hogy Mexikóval és a mexikói elnökkel együttműködve rendezi ezt a helyzetet.

Várja a találkozót a mexikói elnökkel

- Egy stabil és gazdaságilag erős Mexikó jó az Egyesült Államoknak is, és mi ezt akarjuk - szögezte le, és azt mondta, hogy várja a találkozást a mexikói elnökkel. Tarthatatlannak nevezte, hogy drogkartellek, bűnöző bandák, fegyverkereskedők lépnek át illegálisan a déli határon, és azt ígérte, ezt is megvitatja majd Enrique Pena Nieto mexikói elnökkel.

Az elnök bejelentette, hogy a belbiztonsági minisztérium és a Fehér Ház

azonnal megindítja a fal megépítését,

és azon meggyőződésének adott hangot, hogy a fal nemcsak a Mexikó, hanem a közép-amerikai térség egésze felől érkező bevándorló-áradatot megállítja majd.

Mexikó később majd kifizeti

Trump már szerda este az ABC-nek adott interjújában megerősítette, hogy hónapokon belül megkezdődik a fal építése. Hozzátette:

Az elnök kifejtette: "viszonylag gyorsan" megkezdődnek a tárgyalások arról, hogy Mexikó hogyan térítse meg ezeket a költségeket.

A választási kampányban Donald Trump többször kijelentette, hogy a falépítést Mexikó finanszírozza majd, azonban most először fogalmazott úgy, hogy

Mexikó később téríti meg az építkezés költségeit.

Hogy pontosan miként, arra azt mondta, hogy ennek meglesz a formája.

Ötezerrel több határőrízeti tiszt

A rendeletek aláírása után Trump azt is kiemelte, hogy mostantól vége a "csípd el és engedd el" politika néven ismert gyakorlatnak, amikor az illegális bevándorlókat ugyan elfogták, de azonnal szabadon is bocsátották, figyelmeztetve őket, hogy jelentkezzenek a bevándorlási hivatalnál.

Trump bejelentette, hogy

ötezer fővel növelik a határőrizeti tisztek létszámát,

és a belbiztonsági minisztériumban külön főosztályt hoznak létre az illegális bevándorlók áldozatainak a családtagjai megsegítésére. Trump név szerint említett eseteket, amikor Mexikóból érkező bűnözők végeztek békés amerikai polgárokkal. "Tudnotok kell: hallunk titeket, látunk titeket, és mostantól nem feledkezünk meg rólatok" - fogalmazott.

Felfüggesztik a beutazási engedélyek kiadását

Amerikai sajtóértesülések szerint Trump a következő napokban további rendeleteket ír alá, amelyekkel szűkíteni kívánja a legális menekültek befogadásának lehetőségeit, és

lassítaná a menekültstátusz megadásának folyamatát is.

Egyes sajtóhírek szerint néhány muszlim többségű országból - így például Szíriából, Irakból, Líbiából, Szudánból - átmeneti ideig felfüggesztenék a beutazási engedélyek kiadását, míg kivételt tesznek majd azokkal a keresztényekkel, akik muszlim többségű országokból menekülnek.