Hadihajórajt vezényelt a Koreai-félszigethez az amerikai hadsereg

Carl Vinson repülőgép-hordozó anyahajó
This US Navy handout photo obtained March 15, 2017 shows the aircraft carrier USS Carl Vinson (CVN 70), foreground,as it transits the East China Sea with the Japan Maritime Self-Defense Force Murasame-class destroyer JS Samidare (DD 106) on March 9, 2017. The Carl Vinson Carrier Strike Group is on a western Pacific deployment as part of the US Pacific Fleet-led initiative to extend the command and control functions of US 3rd Fleet.A nuclear-powered US aircraft carrier arrived in South Korea on March 15, 2017 for joint military exercises, the US Navy said, in the latest show of force against the North. The USS Carl Vinson berthed in the southern port of Busan as US Secretary of State Rex Tillerson began a tour of the region, where tensions have spiked in recent weeks with missile launches from the nuclear-armed North and the brazen assassination of Kim Jong-Un's half-brother in Malaysia. / AFP PHOTO / US NAVY / MC2 Sean M. Castellano / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT AFP PHOTO /US NAVY/MC2 SEAN M.CASTELLANO - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
Hadihajórajt vezényelt a Koreai-félsziget közelébe az amerikai hadsereg - közölte az amerikai csendes-óceáni parancsnokság (Pacom) szóvivője.
Vágólapra másolva!

Dave Benham szombat esti tájékoztatása szerint a raj a Carl Vinson repülőgép-hordozó vezetésével Szingapúrból indult el. Azt mondta, azért volt szükség erre az intézkedésre, mert

Észak-Korea nukleáris programja egyre nagyobb aggodalmat kelt.

Azt is hozzátette, hogy az amerikai álláspont szerint a kommunista ország jelenti az első számú veszélyt a térségben, és "szükséges a fokozott katonai jelenlét" a félsziget közelében.

Carl Vinson repülőgép-hordozó anyahajó Forrás: AFP/Mc2 Sean M. Castellano

Észak-Korea legutóbb április 5-én hajtott végre rakétakísérletet, a Scud típusú, közepes hatótávolságú rakéta azonban 60 kilométer megtétele után a Japán-tengerbe csapódott.

Feltevések szerint a kommunista ország interkontinentális ballisztikus rakéta kifejlesztésén munkálkodik, amellyel képesek lennének az Egyesült Államok területe ellen is csapást végrehajtani.

Dél-koreai és amerikai szakértők szerint azonban a fejlesztés még jelentős időt vesz igénybe, annak ellenére, hogy Kim Dzsong Un kijelentette, "bármikor" készen állnak egy ilyen rakéta kísérleti indítására. Egyes feltételezések szerint április 15-én, a kommunista állam alapítója, Kim Ir Szen születésének 105. évfordulóján újabb tesztre lehet számítani.

Az amerikai elnök a kínai államfővel találkozott a héten Floridában, és arra sarkallta Hszi Csin-pinget, hogy tegyen többet az észak-koreai nukleáris program visszafogásáért. Donald Trump nem sokkal korábban egy brit lapnak azt mondta, hogy

amennyiben Kínának nem sikerül nagyobb nyomást gyakorolnia Észak-Koreára, az USA egyedül lép.

Forrás: AFP/Mcs 3Rd Class Matt Brown

Az NBC úgy értesült, hogy mindeközben az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadói tájékoztatták Trumpot arról, hogy az Egyesült Államoknak milyen gazdasági vagy katonai lehetőségei vannak Észak-Korea nukleáris- és ballisztikusrakéta-programjának megállítására. Az amerikai televízió szerint

ezen opciók között szerepel amerikai atomfegyverek telepítése Dél-Koreába,

de Kim Dzsong Un meggyilkoltatása is. Egy másik opció diverzáns csoportokról szól, amelyek szabotázsakciókat hajtanának végre az észak-koreai infrastruktúra ellen.

Ugyanakkor úgy tudni, hogy a Fehér Ház inkább hajlik az Észak-Korea elleni további szankciókra, valamint a nyomásgyakorlásra az elzárkózó rezsimet támogató Kínával szemben. Bár a megelőző katonai csapás még mindig nem került le a terítékről, a nemzetbiztonsági jelentés a kevésbé kockázatos intézkedéseket részesíti előnyben.