Néhány hétre elhalasztaná a függetlenség kikiáltását a katalán elnök, hogy párbeszédet lehessen folytatni. Ugyanakkor többször is határozottan azt mondta, a népszavazás eredménye alapján Katalónia független. Carles Puigdemont katalán elnök beszéde több, mint egy órát csúszott, az okokról sok találgatás jelent meg. Szó volt arról, hogy az utolsó pillanatig tárgyal uniós vezetőkkel - sőt, olyan hír is volt, hogy személyesen Junckerrel, akinek szóvivője azonban ezt cáfolta.
Puigdemont beszéde elején azt mondta, mindenkihez szól, azokhoz is, akik támogatják a függetlenséget és azokhoz is, akik ellenzik. Azt mondta, rengeteg javaslatot kapott arra, hogy mit tegyen. Bírálta a spanyol rendőrséget, amely a népszavazás napján erőszakot alkalmazott. Köszönetet mondott mindenkinek, aki szavazott, akár igennel, akár nemmel.
“Cataluña se ha ganado el derecho a ser independiente” asegura Carles Puigdemont. | #Cataluña | #Barcelona | #España | #Madridpic.twitter.com/UyjlLPJ5kS
— Nuestro Diario (@NuestroDiario) 2017. október 10.
Elismerte, tudja, hogy sokan aggódnak a jövő miatt. Azt is mondta, a spanyol cégek esetleges távozása Barcelonából nem csak a piacokra, de a gazdaságra is erős hatással lenne.
Franco halála óta Katalónia Spanyolország gazdasági motorja, modernizációs és stabilitási tényező - mondta Puigdemont. Ezután hosszan sorolta azokat a spanyol kormányzati és alkotmánybírósági lépéseket, amelyekkel szerinte megsértették a katalán népet (kimondták, hogy nincs katalán nemzet).

Azt állította, hogy ők mindig a párbeszéd hívei voltak, de a válasz a katalán intézmények folyamatos támadása volt. Felháborította, hogy a békés tüntetések szervezőit bűncselekményekkel vádolják.

Nem vagyunk bűnözők, nem vagyunk őrültek vagy összeesküvők, normális emberek vagyunk, akik csak szavazni akartak - mondta.
Puigdemont szerint a népszavazás kimondta Katalónia függetlenségét.
Vállalom a Katalónia népe által rám ruházott felhatalmazást, hogy a tartomány független állammá váljon- mondta az elnök az október elsején lezajlott - erőszakos cselekményekbe torkollott - népszavazás eredményére utalva.
Azt az utat akarja követni, amit a katalán választók megszabtak a függetlenség kivívására. Előtte azonban esélyt akar adni a párbeszédre. Azt javasolta, hogy néhány hétre függesszék fel a függetlenség kikiáltását, hogy párbeszédet lehessen folytatni. A kormány folyamatosan ülésezni fog, hogy a függetlenné válás módját megtalálják.
LIVE: Police deploying in the streets of #Barcelonapic.twitter.com/3PvYXBkRSU
— Raveen Aujmaya (@raveenaujmaya) 2017. október 10.
Puigdemont a kialakult feszültség csökkentésére szólított fel."Szélsőséges helyzetnek voltunk tanúi, az európai demokrácia történetében először fordult elő hogy egy szavazás rendőrségi erőszak közepette zajlott" - jelentette ki Carles Puigdemont.
The view from above. Thousands awaiting President #Puigdemont's key Catalan speech at #Barcelona arc de triomf. pic.twitter.com/75oIqAUXpB
— Gavin Lee (@GavinLeeBBC) 2017. október 10.
Elmondta, hogy minden formában szorgalmazták a párbeszédet egy olyan referendum megrendezéséért, mint amilyent Skóciában tartottak 2014-ben.
Katalónia ügye európai ügy, ez kritikus és komoly pillanat, "felelősséget kell vállalnunk azért, hogy kiküszöböljük és ne fokozzuk a feszültséget sem szavakkal, sem tettekkel" - fogalmazott az elnök.
Puigdemont beszéde közben a katalánról hirtelen spanyol nyelvre váltott át, hogy az ország egész lakossága értse azt, amit mond. Leszögezte, hogy a katalánoknak nincs semmi bajuk Spanyolországgal és a spanyolokkal, de a helyzet tarthatatlanná vált a spanyol hatóságok súlyosbító magatartása következtében.
Sí, pero esta noche no hay acción. De vuelta al barco por Gran Vía. #barcelonapic.twitter.com/0ijBeEMUS0
— Irene Erra O (@irenerierao) 2017. október 10.
Inés Arrimadas, az ellenzék vezére felszólalásában élesen bírálta az elnököt. "Ami ma itt történt, nem más, mint egy előre bejelentett államcsíny krónikája" - mondta az ellenzéki politikus, aki szerint Puidgemont egyáltalán nem élvezi a katalánok többségének támogatását.
People react while watching the #Catalonia'n parliament on a giant screen at a pro-independence rally in #Barcelona. REUTERS/G.Fuentes pic.twitter.com/iqDvDcY4uC
— euronews (@euronews) 2017. október 10.
Nem késett a madridi kormány reagálása sem. A kabinet környezetéből származó, az EFE spanyol hírügynökség által idézett vélemény szerint Puigdemont beszéde lényegében a függetlenség kikiáltásának burkolt kikiáltása, amit ráadásul utána felfüggesztett.
Az El País című napilap értesülései szerint Madrid "ellenlépéseket tervez a katalán hatóságokkal szemben, és - mint írja - nem kizárt, hogy a spanyol kormány hatályba lépteti az alkotmány 155-ös cikkelyét, amely megfoszthatja a tartományt jelenlegi önrendelkezési jogától.