Feltételesen szabadlábra helyezték a katalán exelnököt

PUIGDEMONT, Carles, Katalónia, spanyol
Barcelona, 2017. október 29. Carles Puigdemont leváltott katalán elnök áthúzott fényképét tartja egy egységpárti tüntető a független katalán köztársaság létrehozását ellenző Katalán Civil Társadalom (SCC) nevű szervezet „Mind Katalónia vagyunk!” jelszóval meghirdetett megmozdulásán Barcelonában 2017. október 29-én, két nappal az után, hogy a katalán parlament megszavazta a köztársaság létrehozását célzó javaslatot. A több százezres felvonulás élén három ellenzéki párt, a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párt, a Katalán Szocialista Párt (PSC), és a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) vezetői haladtak. (MTI/EPA/Javier Etxezarreta)
Vágólapra másolva!
Feltételesen szabadlábra helyezte egy belgiumi vizsgálóbíró Carles Puigdemont volt katalán elnököt és feloszlatott kabinetjének Belgiumban tartózkodó négy tagját, akik ellen európai elfogató parancsot adtak ki Spanyolországban.
Vágólapra másolva!

A több mint tíz órán át tartó kihallgatás után, hétfőre virradóra azt közölték, hogy Puigdemontot és volt minisztereit szabadlábra helyezik, amíg az illetékes bíróság nem dönt arról, hogy kiadhatók-e a spanyol hatóságoknak.

Bírósági engedély nélkül nem hagyhatják el az országot,

és 15 napon belül meg kell jelenniük a bíróságon. Tájékoztatniuk kell a hatóságokat a hollétükről, és eleget kell tenniük a rendőrségi vagy bírósági idézéseknek.

Carles Puigdemont leváltott katalán elnök áthúzott fényképét tartja egy egységpárti tüntető Forrás: MTI/EPA/EFE/Javier Etxezarreta

A volt katalán elnök ügyvédje nem nyilatkozott újságíróknak a vizsgálóbírói döntés meghozatala után.

Carles Puigdemont és volt miniszterei

vasárnap adták fel magukat a belga rendőrségen.

Spanyolországban lázadással, zendüléssel és hűtlen kezeléssel vádolják őket.

Katalónia vezetése az október eleji, alkotmányellenes népszavazást követően

egyoldalúan kinyilvánította Katalónia függetlenségét.

A spanyol hatóságok európai elfogatóparancsot adtak ki Puigdemont és négy társa ellen, akik Brüsszelbe utaztak, miután a madridi kormányzat rendkívüli intézkedésként menesztette őket, és előrehozott helyi választásokat írt ki Katalóniában.

Katalán függetlenségpártiak a katalán törvényhozás épülete előtt Barcelonában október 27-én Forrás: MTI/EPA/Marta Perez

Puigdemont korábban azt mondta, kész együttműködni a spanyol hatóságokkal, de elvesztette bizalmát a spanyol igazságszolgáltatásban, amely szerinte „átpolitizálódott”.

Az európai elfogatóparancs szabályainak értelmében az az ország, ahol elfogták a körözöttet, 60 napon belül köteles az illetőt visszajuttatni abba a tagállamba, ahol az elfogatóparancsot kiadták. Amennyiben az érintett hozzájárul az átadáshoz, úgy az átadási határozatot tíz napon belül meg kell hozni. Uniós szabályozás szerint egy tagállam többek között akkor utasíthatja el a keresett személy átadását, ha már elítélték ugyanazon bűncselekmény miatt, illetékes az adott ügyben, a végrehajtás szerinti tagállamban büntetőeljárás folyik ellene, illetve elévülés vagy amnesztia esetén.