A 18 éves Ahmed Hassannak a londoni központi büntetőbíróság végzése szerint legalább 34 évet kell börtönben töltenie, mielőtt szabadlábra helyezése szóba kerülhet.
Hassant a merényletkísérlet után egy nappal vették őrizetbe a délkelet-angliai Dover kompkikötőjének indulási csarnokában, miközben menekülni próbált Nagy-Britanniából.
A vád szerint ő helyezte el a pokolgépet a londoni District metróvonal egyik szerelvényén tavaly szeptember 15-én. A szerkezet akkor lépett működésbe, amikor a szerelvény beért a tenisztornáiról világhírű Wimbledon városrész közelében lévő Parsons Green metróállomásra.
A bomba nem robbant fel, de nagy erővel lángra kapott, és a hirtelen hőhatástól, illetve a menekülés közben kialakult tülekedésben 51 utas megsérült, többen közülük súlyosan.
Hassant az esküdtszék egy hete mondta ki bűnösnek 93 rendbeli gyilkossági kísérletben. Ennyien utaztak a robbantási kísérlet idején a metrószerelvényen.
A vizsgálat megállapította, hogy a házilag összeszerelt bomba 400 gramm nagy hatóerejű, TATP alapanyagú robbanószert tartalmazott. A bírósági tárgyaláson meghallgatott szakértők elmondták, hogy ebből a robbanóanyagból egy grammnyi is súlyos sérülést tud okozni a környezetében tartózkodóknak.
Hassan a pokolgépbe emellett 2,2 kilogrammnyi éles, hegyes fémrepeszt – csavarokat, csavarhúzókat, szögeket, késeket – is beépített, hogy a szerkezet még súlyosabb sérüléseket okozzon.
A pénteken elítélt merénylő 2015-ben, a franciaországi Calais környékén kialakult menekülttárborból érkezett illegálisan Nagy-Britanniába egy kamion rakterében.
Fiatalkorú menedékkérőként a brit hatóságok egy köztiszteletben álló idős házaspárnál helyezték el. A 88 éves Ronald Jones és 71 éves felesége, Penelope Jones az elmúlt évtizedekben nevelőszülőkként 268 mostoha sorsú gyermeket és fiatalkorút fogadott be Londonhoz közeli házába, nagy többségben briteket, de néhány menekültet is.
E tevékenységükért II. Erzsébet királynő 2010-ben személyesen tüntette ki őket.
Ahmed Hassan a brit bevándorlási hatóság meghallgatásán, nem sokkal érkezése után azt mondta: azért folyamodik menedékjogért Nagy-Britanniában, mert fél az Iszlám Állam nevű terrorszervezettől.
Akkori elmondása szerint az Iszlám Állam őt sok más fiatallal együtt elrabolta Irakban, és gyilkosságok végrehajtására képezte ki.
A bírósági tárgyaláson viszont kijelentette, hogy ebből a történetből egy szó sem igaz, csak azért találta ki, mert valójában Irak egyik biztonságosnak minősített övezetéből érkezett, és tartott tőle, hogy a brit hatóságok elutasítják menedékkérelmét.
Az eljáró bíró azonban a pénteken kihirdetett ítélet indokolásában közölte: meggyőződése, hogy Hassan kapcsolatban állt az Iszlám Állammal, és az is, hogy idősebb annál, amennyinek mondja magát.
A tavaly szeptemberi merényletkísérlet után a brit biztonsági szolgálatok a legmagasabb, kritikus szintre emelték a terrorkészültségi fokozatot, de két nap múltán – miután kiderült, hogy a Doverben elfogott tettesnek nincsenek szabadlábon lévő társai – a riasztási szintet visszacsökkentették a jelenleg is érvényes második legmagasabb fokozatra.