Nyugat-nílusi lázban halt meg egy férfi Horvátországban

AEDES ALBOPICTUS BLOOD ANIMAL arthropod insect diptera culicid MOSQUITO asian tiger mosquito Aedes albopictus mosquito bite insect bite female CLOSE-UP Aedes sp human person MEDICINE skin West Nile encephalitis zoonosis arbovirosis chikungunya dengue YELL
AEDES ALBOPICTUS A blood-engorged female Aedes albopictus mosquito feeding on a human host. Under experimental conditions the Aedes albopictus mosquito, also known as the Asian Tiger Mosquito, has been found to be a vector of West Nile Virus. Aedes is a genus of the Culicine family of mosquitoes. CDC / BSIP
Vágólapra másolva!
A magyar határhoz közeli Pélmonostoron egy férfi belehalt a nyugat-nílusi láz okozta fertőzésbe. Ő az első halálos áldozata a betegségnek Horvátországban.
Vágólapra másolva!

A horvát közegészségügyi intézet hétfőn szerint további 26 beteg esetében laboratóriumi vizsgálatok igazolták a vírusfertőzést. A megbetegedéseket Eszék-Baranya megyében, Vukovár-Szerém megyében, Zágráb, Károlyváros és Varasd környékén regisztrálták. Csak az elmúlt héten tíz újabb megbetegedés történt.

A vírus az egész Balkánon terjed,

többen haltak bele

  • Szerbiában,
  • Görögországban,
  • Romániában,
  • Bosznia-Hercegovinában és
  • Koszovóban is.

A nyugat-nílusi láz által okozott megbetegedések jellemzően olyan időszakokban fordulnak elő,

amikor sok a szúnyog, mert a vírus szúnyogcsípéssel terjed.

Az első megbetegedések általában július második felében jelentkeznek, a legtöbb beteget augusztusban és szeptemberben regisztrálják.

A betegséget szúnyogok terjesztik Forrás: BSIP/CDC / BSIP/Cdc

A fertőzés szempontjából a legnagyobb veszélyben az idősebbek vannak, akiknek gyengébb az immunrendszerük, illetve a krónikus betegségben, magas vérnyomásban, cukorbetegségben, szívritmuszavarban vagy idegrendszeri zavarban szenvedőkre is veszélyes.

Embereknél a fertőzöttek 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a betegséget,

és vélhetőleg életre szóló immunitás alakul ki.

Az esetek ötödében a megbetegedés túlnyomórészt enyhe tünetekkel – láz, izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütések – jár, magától gyógyul. Az esetek kis hányadában (egy százalék körül) azonban a fertőzés agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet.

A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, majd 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt.