Ismét - ki tudja már hányadszorra - botrány robbant ki az Emmanuel Macron francia államfő által dominált, legújabb liberális és bevándorláspárti európai parlamenti (EP-) frakció, a Renew Europe (Újítsuk meg Európát) körül.
Frakcióvezetőjük, Dacian Cioloş szélsőjobboldali múltú, magyarellenes bukott román miniszterelnök ugyanis azt nyilatkozta a brüsszeli liberális körökben befolyásosnak számító Politicónak, hogy
Macron közeli szövetségese, Sylvie Goulard ellen folytatott franciaországi rendőrségi vizsgálatok ellenére támogatja a belső piacért felelős európai biztosi kinevezését.
Sylvie Goulard – amennyiben átmegy a bizonytalan kimenetelű meghallgatáson – lesz az, aki felügyeli majd az iparpolitikával kapcsolatos munkát, és támogatni fogja a digitális egységes piacot. Ezen kívül ő felel a védelmi iparral és űrkutatással foglalkozó új főigazgatóságért is.
Goulard 2007 és 2017 között a liberális, centrista Demokratikus Mozgalom (Mouvement démocrate-MoDem) politikusa volt. 2009 és 2017 között a pártja színeiben európai parlamenti képviselő volt.
Az EP-n belül a Guy Verhofstadt-féle ALDE frakcióhoz tartozott.
A 2017-es francia elnökválasztási kampányban
a liberális Emmanuel Macron EU-ügyi tanácsadójaként Sylvie Goulard szervezte meg a jelölt és Angela Merkel német kancellár találkozóját.
Az Európai Parlamentet és egyben a MoDem-et 2017. május 17-én hagyta el, amikor kinevezték az Macron államfő nevével fémjelzett, a papíron Édouard Philippe kormányfő által vezetett adminisztráció honvédelmi miniszterévé.
Ezt a tisztséget azonban csak 2017. június 21-ig töltötte be, akkor ugyanis kiderült, hogy
45 ezer euróval károsította meg az Európai Parlamentet,
mivel az első EP-képviselői mandátumának a 2014. július 1-én történt megszűnése után 2015. február 28-ig fiktíven foglalkoztatta az asszisztensét, Stéphane Thérou-t.
Goulard emiatt lemondani kényszerült a honvédelmi miniszteri tisztségéről, de hála a Macronnal ápolt kiváló kapcsolatainak nem távozott a politikából, hanem
kinevezték őt 2018 januárjában a francia jegybank alelnökévé.
A 45 ezer eurót ugyan visszafizette, de az összeget nem tüntette fel a vagyonnyilatkozatában, ezért Franciaországban vizsgálat folyik az ügyében.
Sylvie Goulard vagyonnyilatkozatának a francia nyelvű változata itt érhető el.
Az EP is vizsgálatot kezdeményezett Goulard ellen, de azt eredménytelenül lezárták augusztus 30-án, arra hivatkozva, hogy az okozott kárt a politikus már megtérítette - közölte a Ziare.com nevű román hírportál.
Nemrég viszont
a liberális politikust a francia nyomozó ügyészség tanúként hallgatta meg
a korábbi pártja (MoDem) és a korábbi asszisztense fiktív alkalmazása ügyében, visszaélés gyanújával, a folyamatban lévő vizsgálat részeként.
Francia sajtóértesülések alapján, Goulard-ral kapcsolatban olyan gyanúk is megjelentek, miszerint az alig egyhónapos honvédelmi minisztersége idején is követhetett el visszaéléseket.
A hatóságok ezt az értesülést nem erősítették meg, de nem is cáfolták.
Miután a Politico újságírója rákérdezett a francia biztosjelölt ellen felhozott vádakra, Cioloş úgy reagált, hogy
„elbeszélgetett" Goulard-dal, aki elmondta neki, hogy milyen ügyekben gyanúsítják, ő pedig „hisz" az ártatlanságában.
A román politikus épp aznap, a saját Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében azt írta, hogy „minden biztosjelöltet egyformán kezelnek majd, figyelembe véve a sokat hangoztatott európai értékeket, illetve a jelölt feddhetetlenségét..."
Két nap múlva
Cioloş a közösségi oldalán már a Politicót vádolta.
Elmondása alapján, a lap nem használt idézőjeleket, amikor őt idézte, és ő igazából azt mondta, hogy Goulard asszonyt ugyanolyan szempontok alapján kell mérlegelni, mint például a román szociáldemokrata jelöltet, Rovana Plumbot, aki szintén korrupciógyanús ügyekbe keveredett.
2019 májusában derítették ki oknyomozó újságírók, hogy Dacian Cioloş – akinek az apja egy magas rangú rendőrtiszt volt - a 80-as évek végén a kötelező sorkatonai szolgálatát a hírhedt kommunista titkosszolgálat, a Securitate keretén belül teljesítette.
Ez idő alatt többek között
az volt a feladata, hogy őrizze a román ellenzék emblematikus alakjának, a kommunista hatóságok által több alkalommal is megkínzott, tavaly elhunyt Doina Corneának a lakását,
aki akkor éppen házi őrizetben volt.
A Mediafax román hírügynökség a napvilágot látott információk hitelességéről megkérdezte Cioloşt.
Ő azzal védekezett, hogy nem konkrétan Doina Corneának a lakását őrizte, hanem csak azt az utcát, amelyben az ismert ellenzéki lakása található.
Elmondása alapján nem ő választotta ki a szolgálatának a helyét.
Ahogy arról az Origo már több alkalommal is beszámolt, Cioloş a 90-es években a magyarellenességéről hírhedtté vált szélsőséges kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar pártjának, illetve a halálos áldozatokkal járó marosvásárhelyi magyarellenes pogromkísérletet (Fekete Március) szervező Román Tűzhely nevű neofasiszta szervezet tagja volt.
Cioloş 2015 novembere és 2017 januárja között Románia technokrata miniszterelnöke volt.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) őt okolja amiatt, hogy a csíksomlyói búcsú nem kerülhetett fel az UNESCO világörökségi listájára.
Cioloş 2016 decemberében pedig azért váltotta le Marossy Zoltánt (RMDSZ) a Temes megyei alprefektusi tisztségéből, mert
Marossy egy temesvári hírportálnak adott interjúban az autonómia szükségességéről és a soknemzetiségű Románia nemzetállami önmeghatározása elhibázott voltáról beszélt.
Később, 2018 decemberében a román politikus elsőként támadta meg az RMDSZ-nek azt a tervezetét, amely törvénybe foglalta volna az 1918-as Gyulafehérvári Határozat kisebbségekre, így az erdélyi magyarokra is vonatkozó pozitív rendelkezéseit, és felszólította a szövetséget, hogy azonnal vonja vissza a jogszabályt.
Az Origo a felmerülő ügyekkel kapcsolatosan megkérdezte a Renew Europe magyarországi tagszervezetének, a liberális Momentum Mozgalomnak az álláspontját.
Konkrétan arra voltunk kíváncsiak, hogy
a Momentum EP-képviselői (Cseh Katalin és Donáth Anna) Sylvie Goulard csalásgyanús ügyei ellenére támogatják-e a francia jelölt kinevezését a belső piacért felelős biztosi tisztségre?
Továbbá az is érdekelt minket, mi a véleményük arról, hogy a főnökükről, Dacian Cioloşról kiderült, hogy miközben a Securitate keretén belül teljesítette a kötelező sorkatonai szolgálatát, az volt a feladata, hogy őrizze Doina Corneának a lakását, aki akkor éppen házi őrizetben volt.
Választ azonban egyik kérdésünkre sem nem kaptunk.
Amennyiben ez változik, akkor természetesen frissítjük a cikkünket.
Úgy látszik, hogy a retorikájában korrupció elleni harcot a zászlajára tűző, az átláthatóságért - papíron - állandóan harcoló Momentumot a legkisebb mértékben sem érdekli, ha az ő pártcsaládjukból gyanúsítanak valakit visszaélésekkel.
Nekik csak és kizárólag a fedhetetlen múltú magyar biztosjelölttel, Trócsányi Lászlóval van problémájuk,
és már közölték, hogy sem Trócsányit, sem más, a magyar kormány által kijelölt személyt nem szavaznak meg semmilyen tisztségre. Az, hogy Cioloş ellentmondásos múltjával kapcsolatosan a folyamatosan napvilágot látó dolgok nem zavarják a Momentumot már meg sem lepődünk, úgy tűnik, a külföldi érdekeket képviselő pártnak csupán azzal van problémája, ami magyar.
A román szélsőjobboldali múlt és az állítólagos kommunista titkosszolgálati kapcsolatok a legkisebb mértékben sem zavarják a szomszédos országok nacionalistáit, illetve Párizst és Brüsszelt kiszolgáló magyarországi liberális politikusokat.