Az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács (ET) megbízott küldöttségeinek a tárgyalás második, tegnap lezajlott fordulóján sem sikerült megegyezniük a leendő európai főügyész személyéről. Már csak két jelölt maradt versenyben, a román Laura Codruţa Kövesi és a francia Jean-Francois Bohnert. Az EP a román, míg az ET a francia jelöltet támogatja. Az Európai Parlament háromtagú tárgyalócsoportjának a tagja Judith Sargentini holland EP-képviselő, a hazugságoktól hemzsegő Soros-Sargentini jelentés összeállítója. Román sajtóinformációk szerint Sargentini nem szakmai, hanem politikai alapon akarja kiválasztani a főügyészt. A szélsőbaloldali képviselőnő egyértelműen Kövesit támogatja.
A luxemburgi székhelyű, a tagállamok szuverenitását jelentősen csorbítani hivatott Európai Ügyészség (EPPO) 2020 végén vagy 2021 elején kezdheti meg a működését.
Az EPPO-t Brüsszel várhatóan politikai fegyverként fogja felhasználni a - szerinte - renitenskedő közép-kelet-európai tagállamokkal szemben.
Az Európai Ügyészség vezetésére két jelölt maradt talpon, a román Laura Codruţa Kövesi és a francia Jean-Francois Bohnert.

Az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács (ET) megbízott küldöttségei szerdán, Strasbourgban vitáztak a jelöltekről, azonban nem jutottak dűlőre. A külföldi francia közszolgálati rádió, a Radio France International bennfentes információi alapján az EP Kövesit támogatja, míg az ET Bohnert.
Mivel mindkét testület ragaszkodik a saját jelöltéhez, ezért patthelyzet alakult ki.
Az ET tárgyalódelegációját az EPPO-ban részt vevő 22 tagállam megegyezése alapján az a három ország vezeti, amely a jövőben az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét fogja ellátni, tehát: Finnország, Horvátország és Portugália. Eredetileg a mostani soros elnök, Románia is tagja kellett volna legyen a delegációnak, de ez összeférhetetlenség miatt nem lehetséges, mivel az egyik főügyészjelölt román állampolgár.
Az EP tárgyalócsoportját a következők alkotják: az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) elnöke, a brit állampolgárságú Claude Moraes (Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége), a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság (CONT) elnöke, a német Ingeborg Grässle (Európai Néppárt), valamint a LIBE Bizottság alelnöke, a Magyarországot elítélő Soros-Sargentini jelentés összeállítója, a holland Judith Sargentini (Európai Zöldek).
Grässle és Sargentini Kövesit támogatják, míg Moraes álláspontja kezdetben nem volt egyértelmű, de miután az EP elnöke, Antonio Tajani március 15-én levélben értesítette George Ciamba román európai ügyekért felelős minisztert, hogy Kövesi a strasbourgi testület hivatalos jelöltje, ő is beállt a romániai Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetője mögé.
Egy, a tárgyason jelenlévő, a neve elhallgatását kérő politikus azt nyilatkozta a Mediafax román hírügynökségnek: Sargentini közölte a delegáció tagjaival, hogy szerinte az európai főügyészt nem szakmai alapon, az önéletrajza alapján kell kiválasztani, hanem a politikai jellegű érveket kell előtérbe helyezni.

Sargentini tehát már nem is titkolja a kollégái előtt, hogy neki a szakmaiság a legkisebb mértékben sem számít, és – szovjet módra – kizárólag politikai kinevezetteket akar látni.
A holland EP-képviselő erőteljesen kampányol Kövesi mellett, Bohnert érdekében pedig Franciaország fejt ki komoly lobbitevékenységet.
Az Origónak a február 27-i LIBE-bizottsági szavazásról nyilatkozott az ott jelenlévő LIBE-tag, RMDSZ-es EP-képviselő, Sógor Csaba.
Sógor szerint az Európai Ügyészség eléggé elkapkodott dolog, ő konkrétan fél attól, hogy az EPPO-t felhasználhatják politikai célokra a közép-kelet-európai tagállamokkal szemben.
Ezt támasztja alá Kövesi kinevezésének az ötlete is.
A DNA volt vezetője ugyanis szétverte a román politikai rendszert a korrupcióellenes harc ürügyén, ráadásul együttműködött aktívan a román és az amerikai titkosszolgálatokkal. Számos ügyet politikai megrendelésre göngyölített fel - fűzte hozzá az EP-képviselő.
Sógor véleménye alapján Jean-Francois Bohnert ügyész szakmailag jóval felkészültebb a DNA volt vezetőjénél, a meghallgatáson a kérdésekre például három nyelven (angolul, németül és franciául) válaszolt, ráadásul fedhetetlen múltú. Bohnertnek európai ügyészi tapasztalata is van, mert régebben dolgozott a EUROJUST keretein belül.
Kövesi nem rendelkezik tapasztalattal az összeurópai igazságszolgáltatásban, csak a románban van terhelt múltja.
Ennek ellenére Nyugat-Európában - Franciaország kivételével - rendkívül erős lobbi áll mögötte.
Kövesi neve egyébként 17 korrupciós aktában szerepel. Korábban 19 ügyben volt érintett, de a közelmúltban két esetben felmentették.
Mindezek ellenére a brüsszeli bürokraták, élén Frans Timmermansszal, a bevándorláspárti szocialisták csúcsjelöltjével és Guy Verhofstadttal, a szintén bevándorláspárti liberális EP-frakció vezetőjével aktívan támogatják Laura Codruţa Kövesi kinevezését az EPPO élére.
A következő egyeztetésre az európai főügyész személyéről április 4-én kerül majd sor, ha akkor sem sikerül dűlőre jutni, akkor tartanak még egy utolsó fordulót április 10-én.