Aláírták a hatalom megosztásáról szóló megállapodást Szudánban

Szudán, Mohamed Hamdán Daglo, Ahmad al-Rabiah, Szabadság és Változás Erői
Sudanese deputy chief of the ruling miliary council Mohamed Hamdan Dagalo (R) and protest movement Alliance for Freedom and Changes leader Ahmad al-Rabiah shake hands after inking an agreement before African Union and Ethiopian mediators in Khartoum early on July 17, 2019. - Sudan's protesters and ruling generals inked a power sharing deal, paving the way for a civilian administration, a key demand of demonstrators since president Omar al-Bashir was deposed in April. (Photo by Ebrahim HAMID / AFP)
Vágólapra másolva!
A szudáni ellenzék és a hadsereg képviselői aláírták szerdán a hatalom megosztásáról szóló megállapodásukat, amely a július 5-i szóbeli egyezmény véglegesítése, és a választásokig tartó hároméves átmeneti időszakra vonatkozik.
Vágólapra másolva!

A szudáni tévé által közvetített eseményen jelen voltak az Afrikai Unió (AU) és Etiópia képviselői is, akik közvetítettek a Szudánt április eleje óta irányító átmeneti katonai tanács (TMC) és az ellenzéki csoportok között.

Mohamed Hamdán Daglo, a katonai tanács helyettes vezetője

történelmi pillanatnak nevezte a megállapodást,

amelyet egy úgynevezett alkotmányos nyilatkozat aláírása követ majd. Ezt várhatóan pénteken teszik közzé.

Mohamed Haszan Labat, az Afrikai Unió közvetítője július elején jelentette be, hogy a TMC és az ellenzék megállapodásra jutott az átmeneti időszaki hatalommegosztásról. Ez azt jelenti például, hogy

független technokrata kormány alakul, és kivizsgálják az elmúlt néhány hétben történt erőszakos eseteket.

Megegyeztek egy szuverén tanács felállításáról is, amelynek tizenegy tagjából ötöt a hadsereg, hatot pedig a civil csoportok delegálnak.

Ahmad al-Rabiah, a Szabadság és Változás Erői tüntetőmozgalom vezetője és Mohamed Hamdán Daglo, a katonai tanács helyettes vezetője július 17-én Forrás: AFP/Ebrahim Hamid

Az ellenzék és a hadsereg tárgyalásai június elején omlottak össze, mert a biztonsági erők erőszakkal felszámolták a tüntetők táborát a hadsereg főhadiszállásával szemben, Kartúmban.

A tüntetések szervezői szerint a rajtaütésben több mint száz ember halt meg.

Az ellenzék, bár korábban többször elutasította az egyeztetések folytatását, elfogadta Etiópia és az AU közvetítését.

A tiltakozók április 6-án – öt nappal az országot harminc éven át irányító Omar el-Besír megbuktatása előtt – táboroztak le a hadsereg főhadiszállásával szemben. Követelték, hogy a hadsereg a lehető leghamarabb adja át az ország irányítását egy civil kormányzatnak. Öt hét után megrekedtek a tárgyalások a TMC és a tüntetőket képviselő Szabadság és Változás Erői (DFCF) között, főleg azzal kapcsolatban, hogy a három évre tervezett átmeneti időszakban katonák vagy civilek irányítsák-e elsősorban az országot.