Több mint 50 mm eső esett csütörtökön az ausztráliai Új-Dél-Wales és Victoria államokban. Ezeken a területeken óriási erővel tomboltak a lángok: múlt szombaton még több mint 140 helyen égett a bozót, hétvégén pedig 44 Celsius-fokos hőséget mértek.
A The Guardian arról ír, hogy a pokoli körülményeket Ausztrália egyes részein végre felváltotta az eső, de még így is
közel 100 helyen ég az avar.
A tűzoltók szerint ez a csapadékmennyiség is nagy segítség, de önmagában nem elég a tüzek eloltásához és a szárazság megfékezéséhez. Szakemberek szerint a villámárvizek komolyabb gondot is magukkal hozhatnak, mint az elöntött utak: félő ugyanis, hogy
a rengeteg hamu beszennyezi a folyókat, vízhálózatokat.
Az időjárás-előrejelzések szerint csütörtökön és pénteken még több eső érkezik. Például Albury környékére - ahol most is óriási lángoszlopok pusztítanak - 10 mm csapadékot jósolnak, és ugyanannyi eső eshet a déli partvidék egyes részein is.
Ausztrália keleti részein pedig
veszélyes zivatarokra figyelmeztetnek.
Adaminaby környékén egyelőre mindössze 2 mm csapadék hullott, amely egyáltalán nem segítette a tűzoltást. Nem sokkal távolabb, Faulconbridge-ben ugyanakkor közel 50 mm esőt mértek. Ott is nagyon elkélt már a csapadék, hiszen több hektáron égett a bozótos.
A globális levegőminőségi adatok szerint Melbourne-ben és Victoria állam egyes részein elkeserítő adatokat mértek: két napja még ez volt
a világ legszmogosabb területe.
A mostani zivatarok és esők némileg kisöpörték a füstöt: Melbourne-ben alig fél óra alatt 54 mm eső esett.
Az ausztrál meteorológiai szolgálat arra figyelmeztette az embereket, hogy legyenek óvatosak a hirtelen jött esők okozta villámárvizekkel és földcsuszamlásokkal.
Mint azt az Origo is megírta, Ausztráliában a szeptember óta tartó bozót- és erdőtüzek miatt eddig egy Magyarországnál valamivel nagyobb terület semmisült meg. A tűzben eddig 29 ember halt meg, több mint kétezer ház pedig teljesen megsemmisült. Az, hogy most Ausztrália egyes területein eleredt az eső, jó hír, ugyanakkor azt a meteorológusok is megjegyzik, hogy sok csapadék csak márciusban várható.