Tavaly nyáron a Liga vezetője még belügyminiszterként öt napig nem engedélyezte a Gregoretti nevű hajó fedélzetén lévő 131 migráns partraszállását. A haditengerészet hajója végül a szicíliai Augusta katonai kikötőjében köthetett ki. Első körben 15 kiskorú hagyhatta el a hajót, a többiek csak pár nappal később, miután öt EU-tagállam és az olasz egyház vállalta, hogy átveszi őket.
Salvini mindig is azt az álláspontot képviselte, hogy Olaszországot meg kell védeni a migránsoktól, ezért a lépése teljesen logikus volt.
A szicíliai Siracusa ügyészsége azonban sokak megdöbbenésére eljárást kezdeményezett Salvini ellen "a hajón lévők személyi szabadságának korlátozása" címén. Ezt a meglehetősen nevetséges vádat a felsőbb szintű cataniai ügyészség elvetette, azonban az olasz jogrendben ennél is feljebb álló miniszteri bíróság felülbírálta a döntést, és kezdeményezte Matteo Salvini parlamenti mentelmi jogának megvonását.
A jogi testület a szenátus elnökéhez fordult, aki a felsőház mentelmi bizottságához továbbította a kérést. A bizottságnak menetrend szerint január 20-án kellett közölnie a véleményét, ami alapján a felsőház február-március környékén szavazna.
Csakhogy Salvini meglepte a bevándorláspárti baloldalt: ügyvédjén keresztül eljuttatott egy harminc oldalas feljegyzést a testülethez, amelyben számbavette az ügyben hozott döntéseket. Az egyik legfontosabb érve az, hogy a Gregorettivel kapcsolatos döntéseket az akkor még az Öt Csillag Mozgalommal (M5S) közös kormánnyal, Giuseppe Conte miniszterelnökkel és a szétosztást koordináló Európai Bizottsággal együttműködésben hozta meg. Híradások szerint ezt a dokumentumhoz csatolt hivatalos e-mailekkel alá is támasztotta. Ez a tény értelemszerűen kellemetlen helyzetbe hozza az euroszkeptikus pártként induló, majd a százszázalékosan migrációpárti politikát folytató Demokrata Párt mellett kikötő M5S-t, politikusait és a jelenleg is kormányfő Conte-t. Ráadásul Salvini azt is közölte, hogy egyszer és mindenkorra le akarja zárni az ügyet, ezért kész bíróság elé állni.
"A baloldal nyitott kikötőket akar, mivel a migrációból akar gazdagodni. Én viszont a börtönt kockáztatom, mert néhány napig nem engedtem partra szállni a migránsokat"
Salvini egy januári gyűlésen úgy fogalmazott,
jó nagy bírósági termet szerezzenek, mivel az egész olasz nép velem jön.
Mivel Salvini nagyon népszerű, és az olaszok többségének elege van a bevándorláspárti baloldalból, a kormánypártok megijedtek Salvini bejelentésétől, és halasztást kértek a szenátusi elnöknél. Az ülést azonban hétfőn megtartották, az eljárást kezdeményező Öt Csillag Mozgalom, valamint a Demokrata Párt képviselői nem mentek el, viszont a Liga szenátorai megszavazták Salvini mentelmi jogának megvonását.
Az utóbbi hónapokban a választás nélkül hatalomra jutó kormány két migránshajónak (a Sea-Watch 3 német hajó 119 emberrel, a spanyol Open Arms 114 migránssal a fedélzetén) is zöld utat adott, amivel tovább csökkent a népszerűségük.
A hétvégén két tartományban, Emilia Romagnában, illetve Calabriában is választást tartanak. Az előjelek egyértelműen Salvininek és az általa vezetett jobboldali koalíciónak (Liga, Olasz Testvérek és a Forza Italia) kedveznek, a baloldali koalíció ezért is akarja a döntést a választások utánra halasztani. Salvini úgy látja, az olasz baloldal egyre jobban fél, mert elveszítette az egykor általa képviselt társadalmi osztályokat, és azzal számol, hogy akár kormányváltás is jöhet a január 26-i tartományi választások után (különösen, ha a baloldal veszít abban az Emilia Romagnában, ahol 70 éve hatalmon van).
A migrációpárti kormány felállítása óta tartottak már egy tartományi választást, a fél évszázados baloldali uralom alatt álló Umbriában a jobboldali szövetség földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, 57,55-37,48 arányban diadalmaskodott. A kormány érdemben nem változtatott politikáján, így a Liga vezette koalíció újabb győzelmeire lehet számítani.
Idén amúgy további hat tartományi választást tartanak, így a baloldal akkor is komoly gondban marad, ha sikerülne megtartania Emilia Romagnát.