Az EU és a bevándorláspárti, baloldali olasz kormány cserben hagyja a migrációval terhelt Lampedusát

bevándorlás Lampedusa
Lamnpedusa, 2020. augusztus 29. Illegális bevándorlók érkeznek egy csónakban a szicíliai Lampedusa tengerpartjára 2020. augusztus 28-án. Salvatore Martello lampedusai polgármester adatai szerint kevesebb mint két nap alatt negyven csónak kötött ki Lampedusán több mint félezer emberrel. MTI/EPA/ANSA/Elio Desiderio
Vágólapra másolva!
Sem az Európai Unióban, sem az olasz kormányban nincs meg az akarat a migráció megállítására Salvatore Martello lampedusai polgármester szerint, aki az MTI-nek elmondta, kész egyedül egyeztetni a tunéziai hatóságokkal.
Vágólapra másolva!

Salvatore Martello adatai szerint kevesebb mint két nap alatt negyven csónak kötött ki Lampedusán több mint félezer emberrel.

A sziget regisztrációs központja ismét megtelt,

megint csaknem ezer migráns tartózkodik ott, miután szerdán és csütörtökön több mint nyolcszáz embert szállítottak el a gyűjtőpontból.

Az utolsó három csónak péntek este érkezett mintegy száz bevándorlóval.

– A helyi rendőrség és pénzügyőrség emberei éjjel-nappal dolgoznak, elcsigázottak, nem bírjuk erővel – nyilatkozta a polgármester, hangoztatva, hogy nem jelent megoldást a kormány terve arra, hogy a migránsokat karanténhajókkal elszállítják, ehelyett szerinte az érkezéseket kellene leállítani.

"A kormánynak cselekednie kell!"

A szigetet 1993 és 2002 között a baloldali Demokrata Párt (PD) színeiben, majd 2017-től függetlenként vezető Martello megerősítette, amit július óta többször nyilvánosan ismételt már:

Úgy vélte, a helyzet rosszabb, mint a 2011-es arab tavasz idején volt, mivel jelenleg "nemcsak nagy számban, hanem folyamatosan, hónapok óta egyfolytában érkeznek".

Martello kifejtette, ha az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a PD kormánya magának követeli a migrációval kapcsolatos politikai döntések hatáskörét, cselekednie kell.

– mondta a lampedusai polgármester.

Úgy vélte, a Conte-kormány valószínűleg azért követi ezt a stratégiát, mert ha a központi hatóságok nem szabnak irányt, akkor mindenki önerőből igyekszik cselekedni a kormány felelősségvállalása nélkül.

Saját hajóval is átkelne Tunéziába

Megjegyezte, a kormány több megállapodást kötött már Tunéziával, legutóbb augusztus 17-én, a migránshajók indulásának megakadályozásáról, valamint a gazdasági bevándorlónak minősülő és ezért kitoloncolt bevándorlók visszafogadásáról, de egyik sem működik.

– Az igazság az, hogy

nincsen politikai akarat a migráció leállítására sem az Európai Unió intézményeiben, sem Rómában

– közölte. Hozzátette, többször járt Brüsszelben is, de nem ért el eredményt.

Salvatore Martello az MTI-nek még a hivatalos bejelentés előtt elmondta, hogy levelet küld Tunézia elnökének, és kész saját hajójával átkelni Tunéziába, hogy személyesen egyeztessen a helyi hatóságokkal.

– Polgármesterként kicsi a politikai mozgásterem, de mindent meg kell tennem, hogy Európa ne feledkezzen meg a migrációtól érintett határtérségeiről – jelentette ki.

Év eleje óta 18 ezren érkeztek

Vasárnap Lampedusa lakosai újabb, a közösségi oldalakon szervezett tiltakozó demonstrációt tartanak: hatszáz méter hosszú kötelekkel és csónakjaikkal készülnek lezárni a kikötő bejáratát.

– mondta Salvatore Martello.

Illegális bevándorlók érkeznek egy csónakban a szicíliai Lampedusa tengerpartjára 2020. augusztus 28-án. Salvatore Martello lampedusai polgármester adatai szerint kevesebb mint két nap alatt negyven csónak kötött ki Lampedusán több mint félezer emberrel Forrás: MTI/EPA/ANSA/Elio Desiderio

Hasznosnak nevezte a jobboldali szicíliai kormányzó, Nello Musumeci rendelkezését is a migránstáborok lezárásáról, mivel az szintén a déli szigetekre irányította Róma figyelmét.

Év eleje óta majdnem tizennyolcezer bevándorló érkezett Olaszországba, többségük a dél-olaszországi Lampedusára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!