Romániában közzétették a településenkénti fertőzési ráta térképét

koronavírus, Románia
Egészségügyi személyzet embereket tesztel koronavírusra a bukaresti Nemzeti Aréna stadionban.
Vágólapra másolva!
Romániában az egészségügyi minisztérium közzétette hétfőn az utóbbi két hétben településenként regisztrált koronavírus-fertőzési rátát, ugyanis az iskolák ennek függvényében dönthetik el, hogy a szeptember 14-én induló tanévben hagyományos, online vagy vegyes rendszerben kezdik-e el az oktatást.
Vágólapra másolva!

Az ország több mint 3100 településének túlnyomó többségében a zölddel jelölt forgatókönyvet lehet alkalmazni, vagyis megnyitnak az iskolák, az utóbbi két hétben ugyanis a helyi lakosság kevesebb mint 1 ezrelékét diagnosztizálták koronavírussal.

Az országban 43 olyan település van, ahol az utóbbi két hétben a lakosság több mint 3 ezrelékénél mutatták ki a fertőzést: ezeken a vörössel jelölt forgatókönyvet kell alkalmazni, ami azt jelenti, hogy az oktatás minden osztály számára az interneten indul.

Romániában az egészségügyi minisztérium közzétette az utóbbi két hétben településenként regisztrált koronavírus-fertőzési rátát (képünk illusztráció) Forrás: AFP/Daniel Mihailescu

Az ország 410 településén 1 és 3 ezrelék között mérték az utóbbi két hét lakosságarányos fertőzési rátáját. Ezeken a településeken a hatóságok a sárgával jelölt forgatókönyv alkalmazását javasolják, ami azt feltételezi, hogy az alsó tagozat és a végzős (8. és 12.) osztályok diákjai vehetnek részt személyesen az órákon, a többi diák számára pedig - heti, kétheti váltásokban - váltakozva szerveznek hagyományos és online oktatást.

Az iskolák a rendelkezésükre álló hely függvényében

elvileg szabadon dönthetnek arról, hogy a zöld, sárga vagy vörös forgatókönyvet alkalmazzák.

A fertőzési ráta alapján egyetlen megyeszékhely sincs a 43 vörössel jelölt település között, ahol zárva maradnak az iskolák, de a kétmilliós Bukarestben és számos nagyvárosban 1 és 3 ezrelék között van a kéthetes fertőzési ráta, az iskolák tehát nem fogadhatják valamennyi diákjukat az órákon, egy részüknek online oktatást kell szervezniük.

A jelentős számú magyar lakossággal rendelkező városok közül Marosvásárhely, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy, Szatmárnémeti, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós a zöld, míg Nagyvárad, Csíkszereda és Kézdivásárhely a sárga zónához tartozik.