A december végén kezdődött oltási kampány során már több olyan esetre derült fény különböző európai országokban, hogy arra nem jogosultak már az elsők között megkapták a koronavírus elleni vakcina első dózisát – írta a Magyar Nemzet.
A napokban Spanyolországban váltottak ki felháborodást a hatalmukkal visszaélő köztisztviselők. Kiderült, hogy a csendőrség egyik alezredese több társával együtt soron kívül kapta meg a koronavírus elleni védőoltást. Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter azonnal menesztette a férfit.
A jogtalanul beoltottak között van a honvédelmi minisztériumhoz tartozó védelmi főparancsnokság vezetője, Miguel Ángel Villarroya is.
Miután kiderült, hogy ő is szabálytalanul kapta meg a védőoltást, végül ő maga kérte elbocsátását. A napokban több kormánypárti és ellenzéki polgármesterről, illetve egészségügyi tanácsnokról derült ki, hogy az oltási stratégiát megszegve soron kívül adatták be maguknak a védőoltást a legkülönfélébb indokokra hivatkozva, noha elsőként az idősotthonok lakói és dolgozói, valamint az egészségügyi személyzet tagjai kaphatják meg a koronavírus elleni vakcinát.
Később megvonta a második adag vakcinát a magukat soron kívül beoltató polgármesterektől Valencia regionális kormányának elnöke. Ximo Puig, a kelet-spanyol régió kormánypárti vezetője bejelentette:
a vakcinabotrányban érintett vezetők közül senki sem kaphatja meg a koronavírus elleni oltóanyag második dózisát.
Úgy fogalmazott: „inkább feláldoz néhány vakcinát az első adag szállítmányból", de példát akar statuálni, hogy a jövőben senki ne próbálja meg kikerülni az oltási tervet.
Január közepén mondott le Pavel Březovský, a cseh Nemzeti Közegészségügyi Intézet vezetője, miután napvilágot láttak olyan értesülések, amelyek szerint az intézet oltáshoz juttatta olyan alkalmazottait és hozzátartozóikat is, akik nem tartoznak a különösen veszélyeztetett csoportokhoz. Jan Blatný egészségügyi miniszter szerint
semmiképpen sem lehetséges tolerálni olyan helyzetet, amely során valaki jogosulatlanul hamarabb jut hozzá a vakcinához, mint az elsőbbséget élvezők csoportja.
Botránnyal indult az oltási program Lengyelországban is, ahol több, arra nem jogosult közszereplőt oltottak be a koronavírus elleni vakcinával a varsói orvostudományi egyetem kórházában.
Az érintett személyek között volt Leszek Miller volt baloldali kormányfő, az Európai Parlament képviselője és felesége, valamint több színész.
Adam Niedzielski egészségügyi miniszter szerint az lenne a helyes lépés, ha a rektor lemondana tisztségéről. A botrány miatt az egyetem rektora által kinevezett bizottság tagjai már lemondtak tisztségükről.
Az olasz csendőrség két héttel ezelőtt mintegy százezer eddig beadott oltás miatt indított vizsgálatot azzal a gyanúval, hogy az egészségügyi dolgozókat és az idősotthonok lakóit megelőzve ezt az adagot soron kívüli személyek kapták meg. A beadott oltóanyagok egy részét nem az egészségügyi szervek által meghatározott sorrendben, azaz az egészségügyi dolgozók vagy az idősek otthonában lakó és dolgozó személyek kapták meg, hanem rokonok, barátok, orvosfeleségek, de még helyi politikusok is.
Ausztriában a kancellár, Sebastian Kurz megengedhetetlennek nevezte, hogy polgármesterek és feleségeik, illetve helyi prominens személyiségek soron kívül jutottak hozzá a vakcinához. Kiderült ugyanis, hogy
több tartományban a fel nem használt oltóanyagokat az oltási sorrendben soron következő érintettek – például a nem otthonokban élő 80 éven felüli idősek – helyett polgármesterek, családtagjaik, illetve önkormányzati dolgozók kapták meg.
Egyikük, Wolfgang Matt, Feldkirch polgármestere azzal magyarázta a soronkívüliséget, hogy nem akarta, hogy a megmaradt, fel nem használt oltóanyag veszendőbe menjen. – Dühös vagyok, és morálisan elítélem azt, aki soron kívül, az arra rászoruló idősek és egészségügyi dolgozók elé tolakszik – adott hangot felháborodásának Sebastian Kurz. Werner Kogler alkancellár a politikai felelősségre vonást sem zárta ki.
Szlovákiában január közepén derült ki, hogy Dominika Cibulkovát és férjét a pozsonyi Kramáre kórházban soron kívül oltották be a koronavírus elleni vakcinával. Az egészségügyi intézmény tájékoztatása szerint a teniszezőt önkényesen vette fel az oltási jegyzékbe az egyik ott dolgozó, aki az eset óta nem vesz részt az oltások lebonyolításában.
A sportoló másnap közösségi oldalán magyarázta meg a történteket. Azt írta, nem tudta, hogy helytelenül cselekedett, egy hozzátartozóját kísérte el az oltásra, és közben arról érdeklődött, ő mikor kerülhet sorra. Elnézést kért, és mindenkit arra biztatott, oltassa be magát a vakcinával. A posztra reagált a szlovák egészségügyi minisztérium szóvivője is.
Zuzana Eliášová bocsánatkérés helyett arra biztatta Cibulkovát, hogy vállaljon önkéntes munkát a kórházban. A szlovák teniszcsillag ebbe bele is egyezett.
Ezzel még nem zárult le a történet, Marek Krajčí egészségügyi miniszter újra felborzolta a kedélyeket. A tárcavezető bejelentette, hogy Cibulková és férje megkapja az oltás második adagját is, ugyanis anélkül az első körben beadott vakcina pazarlásnak lenne tekinthető.
Magyarországon Gyöngyös baloldali polgármestere mindenféle szabályt felrúgva, a nyilvánosság elől eltitkolva beoltatta magát a gyöngyösi Bugát Pál Kórházban. A történet több okból is visszatetsző, de leginkább azért, mert hatalmával visszaélve, polgármesteri pozíciójából adódóan intézte magának az életmentő vakcinát. Az eset azért is nehezen érthető, mert a baloldali politikusok hónapok óta azt szajkózzák, hogy az oltóanyagok nem biztonságosak, erre egyikük – szembemenve mindezzel – hirtelenjében minden szabályt figyelmen kívül hagyva rohant beoltatni magát.