Miután a Twitter és a Facebook letiltották Donald Trump amerikai elnököt, egy időben lépett fel a szólás- és véleménynyilvánítási szabadság ellen további három nagy demokrata kötődésű tech cég, az Apple, a Google és az Amazon. Ezen tech cégek az amerikai republikánus körökben népszerű Parler nevű közösségi oldal mobilalkalmazásának a letöltését lehetetlenítették el. A nyílt cenzúra ellen vezető konzervatív politikusok és véleményformálók tiltakoznak.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, pénteken, január 8-án Donald Trump addigi legnépszerűbb üzenőfala, a Twitter örökre letiltotta a republikánus elnököt, aki ezáltal elveszítette több mint 88 millió követőjét.
After close review of recent Tweets from the @realDonaldTrump account and the context around them we have permanently suspended the account due to the risk of further incitement of violence.https://t.co/CBpE1I6j8Y
— Twitter Safety (@TwitterSafety) January 8, 2021
Amerikai konzervatív véleményformálók közvetlenül a 2020. november 3-i, Trump számára kudarcos, ellentmondásoktól és anomáliától hemzsegő elnökválasztás után már megfogalmazták, hogy a liberális, demokrata kötődésű tech cégek (Twitter, Facebook, Google) monopóliumát meg kell törni, és saját közösségi platformokat kell létrehozni, illetve a már meglévőkre kell „átmenni".

Érvrendszerükben nem elsősorban az elnökválasztás eredményére hivatkoztak, hanem arra, hogy a Twitter és a Facebook egy ideig blokkolták Joe Biden akkori elnökjelölt családjának külföldi korrupciógyanús ügyeiről szóló tényfeltáró cikkek terjesztését, súlyosan megsértve a szólás- és véleménynyilvánítási szabadságot, vélhetően jelentősen befolyásolva ugyanakkor a választás kimenetelét.
Ezek miatt nagyon sokan átmentek a Parler nevű cenzúramentes közösségi platformra, amelyen mindenki korlátozásoktól mentesen gyakorolhatja a szólás- és véleménynyilvánítás alkotmányos jogait.
Download Parler Social Media!
— Parler (@parler_app) February 7, 2020
Free speech and expression.
Unbiased algorithms.
We will never sell or share your data!
We are a community of real people with a real message. https://t.co/2aw3zqnFd5#Parler#censorship#freespeech#Parley#howdoyouparley#SafetyFirstpic.twitter.com/5drEdInZxD
A szerdai, a washingtoni Capitolium épületében történt zavargásokra hivatkozva pénteken közleményt adott ki az Apple, amelyben felszólította a Parler vezetőit, hogy moderálják (értsd: cenzúrázzák) a közösségi oldal felületét, ellenkező esetben 24 órán belül eltávolítják azt az Apple Store-ból (Áruház), ellehetetlenítve így az alkalmazás mobiltelefonokra történő letöltését – írja a Post Millennial.
Mivel a Parler vezetői nem engedtek a nyomásnak, és nem voltak hajlandóak változtatni a felhasználási feltételeken, szombaton az Apple eltávolította az App Store-ból az alkalmazást.
Szintén a capitoliumi zavargások ürügyén a Google pénteki közleményében tudatta, hogy eltávolítja a Parlert a Play Store kínálatából – közölte a Post Millennial és az Axios. A mobilalkalmazást már nem lehet letölteni a Google Play Áruházból.
A BBC információi alapján szombaton az Amazon is bejelentette, hogy vasárnap este eltávolítja a webhelytár-szolgáltatásából a Parlert. Döntésüket ők is a január 6-i capitoliumi eseményekkel indokolták.
Az Apple, a Google és az Amazon szerint részben a Parleren szervezték meg a washingtoni törvényhozás épületének az ostromát, valamint a közösségi oldalon erőszakra uszítottak. Az ostrom 5 halálos áldozattal járt, akik közül az egyik rendőr volt.
Ugyanakkor közleményében egyik nagy tech cég sem említette meg, hogy a capitoliumi eseményeknek legalább egy radikális baloldali résztvevője is volt John Sullivan személyében, aki tagja mind a Black Lives Matter (BLM) mozgalomnak, mind az Antifának, és az erőszakos fellépése miatt a fekete aktivistát letartóztatták.
This is BLM activist John Sullivan yesterday.... Definitely Not a Trump supporter.
— Doctor Democracy (@maxalex66) January 7, 2021
You won't hear or see this in MSM pic.twitter.com/TyfReHd0hf
Természetesen a tech cégek ezért, illetve a több hónapos, erőszakos jellegű zavargások miatt nem tiltották le sem a BLM-, sem a különböző Antifa-felületeket.
Trump Twitter-oldalához hasonlóan a Parler letiltása rendkívül durva támadás a szólás- és véleménynyilvánítási szabadság ellen. Bár maga Trump elnök nincs rajta a konzervatív közösségi oldalon, Ted Cruz texasi republikánus szenátor közel 5 millió, míg a Fox News közismert műsorvezetője, Sean Hannity 7 milliós követői táborral rendelkezik.
Trump kisebbik fia, Eric Trump szintén jelen van a Parleren, 2,3 millió követővel.
Felháborodtak a konzervatív politikusok és véleményformálók a tech cégek legújabb cenzúrája miatt
Péntek este a Fox News Tucker Carlson Tonight című műsorának volt a vendége Amy Peikoff, a Parler egyik vezetője. A beszélgetés témája az volt, hogy a demokratákhoz kötődő nagy tech cégek hogyan cenzúrázzák, illetve hallgattatják el a konzervatív véleményeket a közösségi médiában. A téma aktualitását a Parler Google és az Apple általi tiltása adta.
WATCH: "How many insurrections have been planned on Google?" Tucker Carlson asks pic.twitter.com/zsSBDIcqMS
— The Post Millennial (@TPostMillennial) January 9, 2021
A felháborodott Tucker Carlson többek között arról beszélt, hogy jelentős részben a Google Gmail-fiókjain keresztül terjesztik az illegális gyermekpornót, sokan pedig azon a felületen rendelnek robbanóanyagokat, bombákat, de ezeket a fiókokat mégsem tiltja le a nagy tech cég. Majd Carlson feltette a költői kérdést: hány felkelést terveztek meg a Google-ön keresztül?Válaszában Amy Peikoff határozottan tiltakozott a tech cégek cenzúrája ellen.
Tucker Carlsont egyébként úgy emlegetik, mint aki esélyes a 2024-es elnökjelöltségre a republikánusok részéről.
Trump elnök legidősebb fia, Donald Trump Jr. a közösségi oldalán tiltakozott apja Twitterről való letiltása miatt. Az üzletember felhívta rá a figyelmet, hogy miközben a konzervatív véleményeket tiltja a Twitter, addig Irán iszlamista vallási vezetője, Ayatollah Khamenei szabadon terjesztheti az Amerika- és Izrael-ellenes nézeteit a közösségi oldalon, olykor fizikai erőszakra is uszítva az amerikaiak és a zsidók ellen.
Get this! If you want to follow Iran’s Ayatollah, he’s now got MULTIPLE Twitter feeds. In multiple languages. Italian has just been launched, so the message of hate can be fully understood! To stay in touch case I’m next connect @ https://t.co/YsGnjdDOMAhttps://t.co/dknD3289MA
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) January 9, 2021
My thoughts this morning on the flagrant assault on free speech that’s happening in America today. Check it out and let me know your thoughts. https://t.co/7SH5nFymCR
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) January 9, 2021
Donald Trump letiltása kapcsán felháborodásának adott hangot Nikki Haley, az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete, Dél-Karolina egykori első női és első kisebbségi kormányzója. Az indiai származású republikánus csúcspolitikus szerint az amerikai elnök elhallgattatása a kínai kommunisták cenzúrájára emlékeztet, amire Amerikában még nem volt példa.
Silencing people, not to mention the President of the US, is what happens in China not our country. #Unbelievable
— Nikki Haley (@NikkiHaley) January 8, 2021
A 2024-es republikánus elnökjelöltségre amúgy Nikki Haley-t is sokan esélyesnek tartják.
Nem várt helyről is kapott támogatást Trump. Kiállt mellette a legismertebb orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij. Navalnij véleménye alapján elfogadhatatlan, hogy a Twitter és más közösségi oldalak cenzúrázzák Donald Trumpot, miközben Vlagyimir Putyin orosz és Nicolás Maduro venezuelai elnökök véleménye szabadon megjelenhet ezeken a platformokon.