Elégedetlenek a németek az EU-s vakcinabeszerzéssel

Zalaegerszeg, 2021. január 5. A koronavírus elleni Pfizer-BioNtech vakcina a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban Zalaegerszegen 2021. január 5-én. MTI/Varga György
Vágólapra másolva!
Németország politikusai elfogadhatatlannak tartják az Európai Bizottság oltási stratégiáját – írja a Magyar Nemzet a Tagesschau német hírportálra hivatkozva. A közelmúltban több európai uniós ország is jelezte, hogy késnek a szállítmányok, és logisztikai gondokkal szembesülnek az oltóanyag átvételekor.
Vágólapra másolva!

Nicola Beer, a Szabaddemokrata Párt (FDP) politikusa, az Európai Parlament alelnöke szerint Európának nemcsak közös, hanem követhető oltási stratégiára lenne szüksége.

Tiemo Wölken szociáldemokrata európai parlamenti képviselő meg van győződve arról, hogy az

Európai Uniónak sokkal korábban kellett volna további adagokat rendelnie a BioNTech és a Pfizer cégek oltóanyagából.

"Miért nem rendelt az Európai Unió minden előállítótól vakcinát, hogy elegendő mennyiségű oltóanyag álljon rendelkezésre minden egyes uniós állampolgár beoltásához?" – tette fel a kérdést Wölken, aki szerint túl későn, túl kevés vakcinát szerzett be az EU.

A koronavírus elleni Pfizer-BioNtech vakcina Forrás: MTI/Varga György

Markus Söder bajor miniszterelnök a Süddeutsche Zeitungnak arról beszélt: fel kell gyorsítani a koronavírus elleni oltóanyag gyártását, és ezért arra buzdítja a német gyógyszergyártó cégeket, hogy alakítsanak ki országos szövetséget. Erre az intézkedésre szerinte azon túl is szükség van, hogy a BioNTech előreláthatólag februártól újabb gyárat működtet majd a Hessen tartománybeli Marburgban.

– jelentette ki Söder.

Németország oltási kampányát nagymértékben lassítja a vakcinák hiánya, a feszültség pedig egyre nő. Számos idős ember tapasztal nehézségeket azzal kapcsolatban, hogy időpontot egyeztessen az oltásra – annak ellenére, hogy kezdetben nekik kellene először beadatni a vakcinát az ország oltási terve alapján.

Hogy milyen gyorsan kapnak időpontot a lakosok, attól is függ, melyik tartományban élnek.

A 16 szövetségi tartomány helyi hatóságai külön-külön felelnek a vírus elleni védekezésért, és ezzel együtt az oltási kampányért is, így több esetben különböző stratégiát folytatnak – számol be róla a Deutsche Welle.

"Egyenlőtlenségek léphetnek fel a megmaradt vakcinák elosztásában, ha több időpontot osztanak ki az embereknek azok a tartományok, amelyek különböző oltási eljárást folytatnak" – fejezte ki felháborodását Baden-Württemberg egészségügyi minisztere, Manne Lucha.

Frauke Zipp neurológus és egyben a kormány tanácsadói szervezeteként is működő Leopoldina Német Természettudományos Akadémia tagja január elején hatalmas kudarcnak ítélte Németország oltási kampányát, miután több német tartomány és Berlin is kénytelen volt felfüggeszteni az oltások beadatását legalább egy hétre amiatt, hogy ismeretlen okokból körülbelül harmincezer dózis oltóanyag beszállítását törölték.

Németországban eddig több mint 600 ezer embert oltottak be a koronavírus ellen a Robert Koch Intézet adatai alapján.

A szövetségi állam ebben az évben még 90 millió adag vakcinát vár a Pfizer és a BioNTech cégektől, mivel arra számít, hogy az EU közös beszerzéséből rá eső 60 millió oltóanyag mellett további 30 milliót szerezhet be a gyártócégekkel kötött külön megállapodása révén. Ahogyan korábban a Magyar Nemzet is beszámolt róla, a különutas beszerzés tényét az Európai Bizottság tagadja, mondván: a németek tárgyalásai annak a folyamatnak a részei, amely révén az EU további százmillió dózist remél lekötni a Pfizer–BioNTechnél.