Hatásos a Pfizer/BioNTech-vakcina az új koronavírus-mutációk ellen

Koronavírus, Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcina
Budapest, 2021. január 24. A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinái hűtőben az oltás napján a fővárosi Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban 2021. január 24-én. MTI/Mónus Márton
Vágólapra másolva!
A korábbiaknál fertőzőképesebb brit és a dél-afrikai vírusváltozat ellen is hatásosnak bizonyult az amerikai Pfizer és a német BioNTech együttműködésével kifejlesztett oltóanyag - derült ki a fejlesztők legfrissebb kutatásaiból.
Vágólapra másolva!

Az amerikai gyógyszeripari nagyvállalat és a német biotechnológiai vállalkozás helyi idő szerint szerdán New Yorkban és a németországi Mainzban kiadott közleménye szerint a vakcinával beoltott személyektől vett mintákkal végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az oltóanyag

beindítja a Nagy-Britanniában és a Dél-Afrikában felbukkant vírusváltozatokat semlegesítő antitestek termelődését.

Az eredmények ugyan "bátorítók" és nem jelzik, hogy szükség lenne új vakcinára, mégis

felkészülnek arra az eshetőségre, hogy megjelenik egy mutáció, amellyel szemben nem hatékony az oltás

- áll a közleményben, amely szerint a BioNTech fejlesztési platformja kellően rugalmas új vakcinaváltozatok kidolgozásához.

A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinái Forrás: MTI/Mónus Márton

Hozzátették, hogy a Texasi Egyetem egészségügyi karán (UTMB) végzett vizsgálatok eredményei szakmai ellenőrzés előtt állnak, így egyelőre egy úgynevezett preprint - szakmai lektorálást követő publikációra váró - biológiai tanulmányok közlésére szolgáló portálon, a Biorxiv.org címen elérhető oldalon jelentek meg.

A Pfizer és a BioNTech terméke az első oltás a SARS-CoV-2 ellen, amelyre forgalmazási engedélyt adtak ki az Európai Unióban. Tavaly december vége óta használják. A brit és a dél-afrikai vírusváltozatok január elején bukkantak fel.