Letartóztatták a kigyulladt bangladesi üzem tulajdonosát

Rupgondzs, 2021. július 9. A pusztítás nyomai a Hashem Foods élelmiszergyártó vállalat épületében történt tűzvész után a Dakka szomszédságában fekvő Rupgondzsban 2021. július 9-én. A tűz következtében legkevesebb negyvenhárom ember életét vesztette. MTI/AP/Mahmud Hossain Opu
Vágólapra másolva!
Gyilkosság vádjával letartóztatták a kigyulladt bangladesi élelmiszergyár tulajdonosát, Abdul Hasemet és négy fiát, illetve az üzem további három tisztségviselőjét. Hasemet azért is felelősségre vonhatják, mert illegálisan foglalkoztatott gyerekeket - közölte a helyi rendőrség szombaton.
Vágólapra másolva!

A Hashem Food and Beverage élelmiszergyár Rupgandzs iparvárosban található, hatszintes üzeme helyi idő szerint csütörtök délután öt órakor kapott lángra. A cég édességek, gyümölcslevek és metélt tészták gyártásával foglalkozik.

Ahogy azt az Origo is megírta, a tűz nagyon gyorsan tovaterjedt az épületben található gyúlékony vegyi anyagok és műanyagok miatt. A tűzoltók 24 órán át küzdöttek a lángokkal.

A tűzben ötvenketten haltak meg és több tucatnyian megsérültek.

A munkások nem tudtak kimenekülni a tetőre, mert a főlépcsőhöz vezető ajtó be volt zárva - mondták el a tűzoltók. A helyi rendőrség vezetője, Dzsajedul Alam megjegyezte: ezen kívül számos további biztonsági szabályt nem tartottak be az üzemben. Alam szerint szándékos emberölés történt.

A gyár tulajdonosa letartóztatása előtt jelezte: arra gyanakszik, hogy a tüzet a munkások gondatlansága, például egy hanyagul elnyomott cigarettacsikk okozhatta.

A pusztítás nyomai a Hashem Foods élelmiszergyártó vállalat épületében történt tűzvész után a Dakka szomszédságában fekvő Rupgondzsban 2021. július 9-én Forrás: MTI/AP/Mahmud Hossain Opu

Begum Monnudzsan Szufian bangladesi munkaügyi miniszter elmondta, hogy

gyermekmunka miatt is vizsgálódnak az üzemben.

A tárcavezető rámutatott: beszélt a baleset két, 14 éves túlélőjével a kórházban, egy nő pedig azt állította, hogy eltűnt a 11 éves gyermeke, aki a gyárban dolgozott. Az AFP francia hírügynökség tudósítója több túlélővel és az áldozatok hozzátartozóival beszélt, akik megerősítették, hogy gyerekeket dolgoztattak az üzemben 20 takaszos (körülbelül 70 forintos) órabérért.

A bangladesi törvények lehetővé teszik, hogy a 14 évnél idősebb gyermekek dolgozzanak, de csakis olyan munkahelyeken, amelyek nem veszélyesek, ami ebben az esetben nem állja meg a helyét - emelte ki a munkaügyi miniszter. Szufian hozzátette: ha kiderül a törvényszegés, akkor nem csak a tulajdonost, hanem a munkafelügyelőket is felelősségre vonják.

Bangladesben gyakoriak a balesetek a biztonsági előírások betartásának hiánya miatt. 2019-ben legalább hetvenen vesztették életüket egy hatalmas tűzben Dakkában. 2013-ban a Dakka elővárosában található Rana Plaza omlott össze, ahol öt, nyugati exportra dolgozó ruhagyár is működött. A baleset pillanatában több mint háromezer munkás dolgozott az épületben, közülük 1138-an életüket vesztették. A vizsgálatok eredménye szerint az épület az illegálisan felhúzott emeletek és a nehéz gépek súlya alatt omlott össze.