Lövöldözve ünnepelték a tálibok az amerikaiak kivonulását, elfoglalták a kabuli repülőteret

Horizontal
Taliban fighters patrol along a street in Kabul on August 31, 2021. - The Taliban joyously fired guns into the air and offered words of reconciliation on August 31, as they celebrated defeating the United States and returning to power after two decades of war that devastated Afghanistan. (Photo by Hoshang Hashimi / AFP)
Vágólapra másolva!
Az Afganisztánt uraló tálib lázadók történelmi pillanatként értékelték hétfőn, hogy az utolsó amerikai katona is elhagyta az országot, örömünnepet is rendeztek - jelentették hírügynökségek Kabulból. Az amerikaiak kivonulásával a tálibok kezére került a kabuli nemzetközi repülőtér kedden, és ezzel véget ért az Egyesült Államok leghosszabb háborúja.
Vágólapra másolva!

"Ismét történelmet írunk: ma este véget ért Afganisztán húsz éve tartó megszállása az Egyesült Államok és a NATO által, megérte harcolni és áldozatokat hozni érte"

- írta a Twitteren Anasz Hakkáni, a tálibok javait igazgató Hakkáni-hálózat egyik magas rangú tagja. Zabiullah Mudzsahid, a tálibok első számú szóvivője azt közölte, hogy az ország elnyerte "teljes függetlenségét", az utolsó amerikai katonák pontban hétfő éjfélkor elhagyták a kabuli repülőteret.

Matthieu Aikins, a The New York Times afganisztáni tudósítója azt írta a közösségi médián:

Ugyanerről számoltak be az AFP hírügynökség tudósítói is. A lövöldözés még kedd hajnalban is tartott beszámolójuk szerint.

Tálib fegyveresek Kabul utcáin Forrás: AFP/Hoshang Hashimi

A tálibok kezére került a kabuli repülőtér

Tálib vezetők az elit Badr egység kíséretében végigvonultak a kifutópályán, így jelezve győzelmüket.
A tálibok szóvivője, Zabihullah Mudzsáhid azt mondta:

az amerikaiak veresége minden megszállónak jó lecke.

Egyúttal hangsúlyozta: Kabul biztonságos lesz, és az embereknek nem kell aggódniuk.

Egyúttal aláhúzta: Kabul biztonságban lesz, és az embereknek nincs miért aggódniuk. A szóvivő jelezte, hogy a tálibok szeretnének jó viszonyt ápolni az Egyesült Államokkal és a világgal.

Kari Juszuf, a radikálisok egyik szóvivője elmondta: az utolsó amerikai katona - Chris Donahue, a 82. légiosztag parancsnoka - is elhagyta a kabuli repülőteret, és Afganisztánt elnyerte teljes függetlenségét.

Eközben az Egyesült Államok kabuli nagykövetsége kedden felfüggesztette működését

- állt a diplomáciai képviselet honlapján. Az amerikai kormány a kivonulást követően Katar fővárosából, Dohából segíti az Afganisztánban tartózkodó amerikai állampolgárokat és családjaikat - tájékoztatott a képviselet.

Az Egyesült Államok leghosszabb háborújában - amely mintegy kétezer milliárd dollárba került - közel 2500 amerikai katona és 240 ezer afgán halt meg. Bár a tálibokat két évtizedre eltávolították az ország éléről, és sikerült elkerülni, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet Afganisztánból kiindulva újabb támadásokat hajtson végre az Egyesült Államok ellen, a radikálisok az amerikai katonák május elsején kezdődött kivonulásával egyi időben egyre nagyobb területeket foglaltak vissza, végül augusztus 15-én Kabult is ellenőrzésük alá vonták, és bejelentették, hogy véget ért a húszéves háború.

Tálib fegyveresek a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtéren 2021. augusztus 31-én Forrás: MTI/AP/Kathy Gannon

A szövetségeseknek azóta, az elmúlt két hétben több mint 123 ezer embert menekítette ki a kabuli nemzetközi repülőtéren át, de tízezreket hátrahagytak.

Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottja a Twitteren azt írta:

a kivonulással eljött a döntés pillanata az afgánok számára.

"Az ország jövője a kezükben van" - hangsúlyozta. "Teljes szuverenitás birtokában fogják megválasztani útjukat. Itt a lehetőség, hogy az ő háborújuk is véget érjen" - tette hozzá.

A kabuli nemzetközi repülőtér hatalmas mentőakció színhelye volt azóta, hogy a tálibok elfoglalták az afgán fővárost augusztus 15-én. A múlt héten az Iszlám Állam pokolgépes robbantásaiban csaknem kétszázan haltak meg, hétfőn pedig a terroristák rakétákkal vették célba a létesítményt.