Terrorizmus miatt bűnösnek mondták ki a Hotel Ruanda című filmben hősként bemutatott férfit

Ruanda népírtás
A worker stands near victims' bones recovered from pits which were used as mass grave during 1994 Rwandan genocide and hidden under houses in Kabuga, in the outskirts of Kigali, Rwanda on April 9, 2019. - Rwanda on April 7, 2019 began 100 days of mourning for more than 800,000 people slaughtered in a genocide that shocked the world, a quarter of a century on from the day it began. (Photo by Yasuyoshi CHIBA / AFP)
Vágólapra másolva!
Terrorizmushoz köthető vádpontokban bűnösnek találta hétfőn egy ruandai bíróság Paul Rusesabaginát, azt az egykori szállodaigazgatót, akit az 1994-es ruandai népirtásról szóló, Hotel Ruanda című filmben életmentő hősként mutattak be.
Vágólapra másolva!

Összesen húsz vádlottat talált bűnösnek a bíróság amiatt, hogy részt vett az MRCD-FLN nevű terrorszervezetben, amelynek tagjai a népirtás idején embereket támadtak meg az otthonaikban vagy az autóikban.

A 67 éves Rusesabaginát tavaly vették őrizetbe Dubajban.

Állítása szerint a hatóságok elrabolták őt, és Ruandába vitték, hogy vádat emeljenek ellene. Rusesabagina visszautasította az ellene felhozott vádakat, azzal érvelve, hogy esetében politikailag motivált ügyről van szó azért, mert Paul Kagame ruandai elnök nyílt bírálója.

Rusesabagina ellen kilenc pontban emeltek vádat, a többi között terrorszervezetben való részvétel, irreguláris fegyveres csoport alapítása, terrorizmus finanszírozása, illetve terrorcselekményként elkövetett gyilkosság, emberrablás és rablás elkövetése miatt.

Az ügyészség életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyében.

A népirtás áldozatainak csontja Ruandában Forrás: AFP/Yasuyoshi Chiba

Az amerikai lakóhellyel rendelkező Paul Rusesabagina népszerű lett a 2004-ben bemutatott Hotel Ruanda című filmnek köszönhetően. A film története szerint a férfi egy Kigaliban működő luxushotel vezetőjeként életét kockáztatva rejtegetett és mentett meg több száz embert a népirtás borzalmai közepette. Rusesabagina később a rivaldafényt arra használta fel, hogy bírálja Kagame elnök kormányát.

Ruandában 1994 nyarán száz nap leforgása alatt a hutu népcsoporthoz tartozó szélsőségesek több mint 800 ezer - többnyire tuszi etnikumú - embert gyilkoltak meg módszeresen.