Törökország jóváhagyta a párizsi klímavédelmi egyezményt

klíma, klímavédelem, klíma, illusztráció, környezet, szennyezés
Vágólapra másolva!
Törökország ratifikálta a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezményt szerda este, utolsóként a világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20-csoportból.
Vágólapra másolva!

A török parlament 353 jelen lévő tagja egyhangúlag szavazta meg a megállapodást, amelynek jóváhagyása - az ankarai vezetés szerint - eddig igazságtalannak talált rendelkezései miatt váratott magára.

Ankara ugyanis azt akarta elérni, hogy mivel Törökország a globális károsanyag-kibocsájtás elenyésző részéért, 0,7 százalékáért felelős, az egyezmény értelmében ne tekintsék fejlett országnak, mivel akkor aránytalanul nagyobb kötelezettség terhelné.


A jelen állapotok szerint Törökország a párizsi klímavédelmi egyezmény függelékének első csoportjában van feltüntetve az iparosodott államok között.
A török parlament ezért szerdai nyilatkozatában tudatta, hogy Törökország fejlődő államként ratifikálja a megállapodást, amelyet mindaddig teljesíteni fog, amíg "az nem árt gazdasági és társadalmi fejlődésének".

Az ankarai vezetés egyben levelet is küldött az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének (UNFCCC) bonni székhelyű titkárságának azzal a javaslattal, hogy Törökországot vegyék le a párizsi klímavédelmi egyezmény függeléke első csoportjának lajstromáról. A török kezdeményezés megvitatása a Glasgow-ban október 31. és november 12. között esedékes COP26 klímakonferencia napirendjén szerepel.

Az egyezmény ratifikálását Recep Tayyip Erdogan török elnök jelentette be szeptember végén az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakának általános vitáján, mondván, hogy a jóváhagyási eljárást még a világszervezet novemberi klímavédelmi konferenciája előtt le akarják zárni.

Felszólalásában kiemelte, hogy a legnagyobb erőfeszítéseket azoknak az országoknak kell megtenniük, amelyek "történelmi felelősséget viselnek" a klímaváltozásért.


- hangoztatta akkor a török elnök.

Törökország 2016 áprilisában csatlakozott aláíró félként a klímavédelmi megállapodáshoz, amelynek értelmében a nemzetközi közösség kötelezettséget vállalt arra, hogy a globális felmelegedés mértéke az iparosodás előtti értékhez képest ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot.